SEZARYEN DOĞUM EMZİRMEYİ NASIL ETKİLER?

Sezaryen Doğumun Emzirmeye Etkileri

Cerrahi operasyondan sonra vücut kendini toparlamaya ve iyileşmeye çalışırken yeni doğan bebeği beslemeye çalışmak, özellikle ilk kez bu işi yapıyor olmak, biraz sabır ve güç isteyebilir. Peki sezaryen doğum emzirmeyi etkiler mi?

SEZARYEN DOĞUM EMZİRMEYİ NASIL ETKİLER?

Sezaryen doğumdan sonra emzirmek çok kolay olmayabilir. Yapılmış her cerrahi operasyondan sonra vücut kendini toparlamaya ve iyileşmeye çalışırken yeni doğan bebeği beslemeye çalışmak, özellikle ilk kez bu işi yapıyor olmak, biraz sabır ve güç isteyebilir.

Epidural veya spinal anestezi gibi bir seçenek ile ameliyatı oldu iseniz hemen emzirmeniz daha kolay olabilir ancak genel anestezi ile sezaryen doğum yaptıysanız, emzirmek için anestezinin etkisinin tamamen geçmesini beklemeniz gerekecektir.

Doğum tamamlandıktan hemen sonra yani mümkün olduğunca kısa sürede emzirmek önemlidir. Doğum eylemi ile gelişmiş hormonlarımız süt kanallarını uyarılması sağlayarak hem süt üretiminin tetiklenmesi için, hem de bebeğin emme refleksini mümkün olduğunca çabuk geliştirmesi ile emme eylemine alışması için önemlidir.

Sezaryen doğumun fiziksel etkileri

Sezeryan cerrahiden sonra kesi açılan bölgede  birkaç gün boyunca yoğun bir hassasiyet ve acı hissetmeniz normaldir, bu da hareketlerinizi kısıtlayacak ve ağrınız olacaktır. Ağrı çekiyor olmanız hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak gerilmenize neden olacak, bu da emzirme sürecinizi olumsuz etkileyecektir.

Sezaryen sonrasında oluşabilecek ağrılar için doktorunuz emzirirken kullanabileceğiniz ve bebeği olumsuz etkilemeyecek türde ağrı kesiciler almanızı önerebilir. Ten tene temas çok önemlidir. Bu nedenle doğumdan sonra bebeğinizi kucağınıza almak ve emzirmek hem size duygusal olarak iyi gelecek, hem de bebeği sakinleştirerek süt üretimi için memenizi bir miktar uyarı sağlayarak emzirmenizi kolaylaştıracaktır.

Bebeği kucaklarken ve emzirmek için doğru pozisyona yerleştirirken mutlaka birinden yardım alın. Şayet emzirme esnasın da rahat edemiyor belinizde veya vücudunuz da ağrı hissediyorsanız ve emzirme pozisyonunu bulmakta zorlanıyorsanız, etrafınızda ki kişilerden veya bütçeniz uygun ise birebir çalışacağınız bir emzirme danışmanından destek alın.

Yeni doğmuş bebeğinizi her gün en az iki saatte bir emzirilmeniz gerekir. Bebeklerin kan şekeri ve vücut dengesini sağlayabilmesi için emzirme çok önemlidir. Aynı zamanda memelerde süt üretiminin aktif bir şekilde devam etmesi için sık sık emzirmek, meme uçlarını doğru şekilde uyarmak gerekir. Bebeğinizi sık emzirmek onun sağlığı, emmeye alışması adına çok önemlidir. Ayrıca emzirme sırasında salgılayacağınız oksitosin hormonu sayesinde rahminizin toparlanması kolaylaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.