Tüp Bebek Tedavisinde Yasal Koşullar Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisinin Koşulları

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, gerekli olan fiziksel ve çeşitli sağlık şartlarını sağlıyor olmanız gerekmektedir. Gerekli şartları sağlamayan eşler için ise tüp bebek tedavisine başlamadan önce çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bugünkü yazımızda ise sizlere tüp bebek tedavisine başlamak için gerekli olan yasal şartların hangileri olduğu hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Gerekli olan evrakları tamamlayarak siz de tüp bebek tedavisinden faydalanabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde Yasal Koşullar Nelerdir?

Yaş Kriterleri

Bildiğiniz gibi bebek sahibi olmak için belirli yaş aralıklarında bulunmanız gerekiyor. tüp bebek tedavisinde başlayabilmek için de yasal olarak belirlenmiş olan yaş aralıklarında olmanız gerekmektedir. Eğer kanunlar tarafından belirlenmiş olan bu yaş aralıklarında bulunmuyorsanız ne yazık ki tüp bebek sahibi olmanız mümkün değildir. Doktorlar tarafından yapılan araştırmalar ve insanların genetik yapısına bakarak belirlenmiş olan bu yaş aralığı 23 ile 40 olarak belirlenmiştir. Eğer 40 yaşından büyükseniz ve yine de tüp bebek tedavisi uygulamak istiyorsanız devlet tarafından destek almanız mümkün değildir. Bunun yanında ise bebek sahibi olmanız için devlet size masrafları karşılaması halinde imkânı sunacaktır. 40 yaşından büyük işçiler için geçerli olan tüp bebek masraflarını kendi cebinizden ödeyerek tedavi olmayı deneyebilirsiniz.

Gerekli Olan Evraklar

Az önce bahsetmiş olduğumuz yaş aralıklarında bulunuyorsanız devlet tarafından ücretsiz olarak tüp bebek tedavisi görmeniz de mümkündür. Fakat bu işlemleri yapabilmek için öncelikle bazı resmi evraklara ihtiyacınız olacaktır. Sağlık kurulu raporunda yer alması gereken bazı unsurları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Anne adayına ait iki fotoğraf
  • 2 adet anne adayına ait Nüfus cüzdanının fotokopisi
  • Eşlerin ikamet etmekte oldukları adres ve telefon bilgileri
  • 2 adet evlilik cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet anne adayına ait sağlık karnesinin fotokopisi

Bu maddelerin yanı sıra ise sahip olmanız gereken belgeler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız internet üzerinden bilgi sağlayabilirsiniz. Sağlık kurulu raporu olarak bilinmekte olan belgeye sahip olmadan ne yazık ki devlet tarafından tüp bebek tedavisinin ücretini karşılanması mümkün değildir. Gerekli olan tüm şartları sağladığınızdan dair resmî belgelere sahip olduğunuzda ise devlet tarafından tüp bebek tedavisine karşı maddi olarak yardım alabilirsiniz.

Diğer Tedavilerin Başarısız Olduğuna Dair Belgeler

Tüp bebek tedavisi, genellikle bebek sahibi olmak kişiler için son çözüm yolu olarak görülmektedir. Eğer tüp bebek tedavisini yaptırmak istiyorsanız öncelikle daha önce uygulamış olduğunuz tedavilerden herhangi bir sonuç alamadığını resmî belgeler ile kanıtlamanız gerekiyor. Öncelikli olarak uygulanması gereken tedavi yöntemlerini denemeden önce tüp bebek tedavisi olmak ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü tüp bebek tedavisi sırasında uygulanmakta olan yöntemler annenin yumurtalık hücresinde çeşitli hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Bahsetmiş olduğumuz bu durumlardan mümkün olduğu kadar kaçınmak için ise tüp bebek tedavisi mümkün olduğu kadar ertelemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer tüm yöntemleri denemiş olmanıza rağmen yine de bebek sahibi olamıyorsanız tüp bebek tedavisini deneyebilir ve bu şekilde bebek sahibi olmaya çalışabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi ve Katılım Payı

Tüp bebek tedavisini denemek istiyorsanız devlet ödemeniz gereken katılım payı bulunmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz bu ücret, tüp bebek tedavisini deneme sayınıza göre değişiklik göstermektedir. Eğer tüp bebek tedavisini ilk defa deniyorsanız %30 oranında katılım payı ile karşı karşıya kalacaksınız. İlk denemenizde rağmen herhangi bir sonuç alamadıysanız ve tekrar tüp bebek tedavisini uygulamak istiyorsanız, bu sefer de %25 oranında katılım payı ödemeniz gerekir. Katılım payının ortaya çıkmasının sebebi ise tüp bebek tedavisinin aslında yüksek teknolojiler kullanılarak uygulanıyor olmasıdır. Tedaviler sırasında ortaya çıkmakta olan ek masrafları tedarik edebilmek için ise yasal bazı şartlar belirlenmiştir. Gerekli olan tüm yasal şartları sanıyorsanız devlet desteği ile beraber tüp bebek tedavisini uygulayabilir ve bu şekilde bebek sahibi olmayı deneyebilirsiniz. Unutmayın ki tüp bebek tedavisi tamamen yasal olarak uygulanması gereken ve sağlık açısından oldukça önemli olan bir işlemdir. Tüp bebek tedavisine uygulamak için denenebilecek olan tüm kaçak ve uygunsuz yollardan uzak durun. Bilinçsiz ve yanlış bir şekilde tüp bebek tedavisinin uygulanması, hücre yapısının bozulmasına ve bu böylece bir daha asla bebek sahibi olamamanıza sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.