Vajina Genişletme Ameliyatı

Vajina genişletme ameliyatı yardımıyla vajina darlığı sorununu yenerek cinsel yaşam problemlerinden kurtulmak mümkün!

Vajina genişletme operasyonu dar olan vajinalardaki kasların genişletilmesine olanak tanıyan cerrahi bir işlemdir. Bu operasyon özellikle cinsel yaşantıdaki problemlerin giderilmesinde büyük ölçüde önem taşır. Çünkü vajina darlığı cinsel yaşam problemlerine yol açabilmektedir. Özellikle cinsel ilişki esnasında duyulana ağrılar vajina darlığı nedeniyle birçok kadının büyük sorunu haline gelmiştir.

Bazı durumlarda vajina, normal yapısından daha geniş ya da daha dar yapıda olabilmektedir. Bu anormal yapılı durumlar çoğu çiftin cinsel yaşantıdaki problemlerinin artmasına neden olur. Bu problemlerden kurtulmak ise imkansız değil. Vajina genişletme ameliyatları ile dar vajina yapısını normal yapıya dönüştürmek mümkündür. Cinsel ilişki başlangıcında oldukça büyük probleme yol açabilen vajina darlığı, bu cerrahi operasyon sayesinde tamamen ortadan kalkmaktadır.

Vajina genişletme ameliyatı birçok farklı nedenden dolayı uygulanabilmektedir. Özellikle vajinal (normal) doğum yapmamış olan kişilerde vajina darlığı daha sık karşılaşılan bir durumdur. Doğuştan var olabilen bu vajina darlığı problemi cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olmaktadır. Doğuştan var olabilecek vajina darlığı, daha sonradan geçirilen cerrahi bir operasyon nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle vajina daraltma ameliyatı olan kişilerde yanlış uygulama nedeniyle aşırı vajen darlığı söz konusu olabilmektedir. Bu durumda hastanın tekrar ameliyat olarak vajinanın genişletilmesine gerek duyulur. Çünkü yanlış uygulanmış olan vajina daraltma operasyonu cinsel ilişkiye girmede zorlanma problemini beraberinde getirir. Vajina daraltma ameliyatı sırasında vajinanın normal boyutlarda daraltılması gerektiği dikkat edilmesi gereke nen önemli konudur. Ancak bazı uygulamalarda bu boyutların dışına çıkılabildiği için vajinanın olması gerekenden daha dar bir yapıda olduğu gözlemlenmektedir. Bu tip durumların yaşanmaması için öncelikle başarılı ve güvenilir bir cerrah tercihi yapmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Alanında tecrübeli, yeterli teknik donanıma sahip ve el becerisi yüksek olan bir cerrahın uygulayacağı vajina daraltma operasyonu normal boyutlarda olacaktır. Bu da operasyon sonrasında gelişebilecek komplikasyonları büyük ölçüde azaltır. Ayrıca her hastada uygulanması gereken operasyon büyüklüğü aynı olmayabilir. Daha önce birkaç defa vajinal doğum yapmış olan hasta ile henüz hiç doğum yapmamış bir hastaya uygulanacak olan vajina daraltma operasyonu farklılıklar gösterecektir. Cerrahi operasyonla rahmin çıkartılması işlemi sonrasında da vajina genişliğinde birtakım problemler meydana gelebilir. Bunun yanı sıra vajinal (normal) doğum esnasında uygulanan epizyotomi (doğum kesisi) uygulaması da yanlış kaynama sonucunda vajina darlığına yol açabilmektedir. Tüm bu problemler cinsel yaşantıyı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Bu durumların giderilmesi için vajina genişletme ameliyatı uygulanması gerekmektedir.

Vajinada darlık olması durumunda cinsel ilişki sırasında ağrı, batma hissi, acı duyma gibi nedenlerden dolayı tam ilişki yaşanamaması söz konusudur. Bu belirtileri fark eden kadının bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek muayene olması gerekmektedir. Çünkü vajinal darlığın derecesini anlamak için vajinal muayene şarttır. Birkaç dakika sürecek olan muayene sonrası teşhis konulmaktadır.

Vajina genişletme ameliyatı uygun ameliyathane koşulları altında uygulanması gereken bir operasyondur. Aksi takdirde enfeksiyon ve kanama problemleri ortaya çıkarak ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Vajina genişletme ameliyatı hastaya lokal anestezi altında uygulanabilen bir işlemdir. Bu işlem ortalama 30 dakika kadar sürer. Eğer gerekli görülürse hastanın vajina girişine lazer ile kesi uygulaması yapılarak vajina darlığı problemi ortadan kaldırılır. Bu operasyonda ciddi riskler bulunmaz. Operasyonun taşıdığı en büyük risk enfeksiyon riskidir. Bunu da en aza indirgemek için başarılı bir cerrah ve merkez seçimine özen gösterilmesi gerekmektedir.

2 yorum

  • Hayriye C. dedi ki:

    evet bir arkdasım yasamıstı bu sorunu gercekten yuvası yıkılacaktı anlattık soyledik ve ameliyat oldu şu an öyle mutlu ki gercekten etrafında ki herkese yansıyor mutluluguı

  • Isimsiz dedi ki:

    Banada yardimci olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.