Vajinoplasti: Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajinoplasti ameliyatı ile estetik bir genital bölge görünümüne kavuşmak mümkün!

Vajinoplasti ameliyatı estetik bir vajina ameliyatıdır. Bu operasyonda gevşemiş olan vajen kasları sıkılaştırılarak vajinanın normal darlığa getirilmesi sağlanmaktadır. Böylece vajine olması gereken ölçü ve görünüme sahip olur. Özellikle çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyebilecek olan vajina genişliğini bu operasyon ile ortadan kaldırarak cinsel problemlerden kurtulmak mümkün olmakta.

Vajinoplasti ameliyatı birtakım nedenlerden dolayı vajinanın genişlemiş olduğu durumlarda vajinayı daraltmak amacıyla uygulanan bir operasyondur. Özellikle çok sayıda vajinal (normal) doğum yapmış olan kadınlarda ilerleyen zamanlarda vajina genişliği problemi ortaya çıkabilmektedir. Bu da cinsel yaşantıyı olumsuz yönde etkileyebilecek bir durumdur. Cinsel ilişki sırasında eğer vajinada normalden fazla bir şekilde genişlik söz konusu ise çeşitli sesler ortaya çıkarak çiftlerin dikkatini dağıtmakta ve zamanla büyük bir problem haline gelebilmektedir. Özellikle kadını özgüvenini kaybetme noktasına getirebilen vajina genişliği sorunu uygulanacak olan vajinoplasti ameliyatı sayesinde ortadan kalkabilmektedir.

Vajina içerisinde yer alan kaslar zamanla gevşeyebilmektedir. Bu gevşemeyi hızlandıran süreç normal doğumların çok sayıda oluşudur. Zamanla gevşeyen kaslar vajinada genişlik sorununu da beraberinde getirir. Bu durumda kas dokuları sıkıştırılma prensibiyle daraltılarak vajina normal yapısına kavuşturulur. Kişi gerçekten vajinoplasti ameliyatı olması gerektiğini cinsel yaşamındaki problemlerden anlayabilmektedir. Vajina genişliğinden şüphelenen kişi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olarak bu durumu netleştirir ve tanı sonrası tedavi yöntemi gündeme gelir. Vajinoplasti ameliyatı sonrasında kişi isterse vajinal (normal) doğum yapabilmektedir. Fakat bu durumda vajina kaslarının tekrar eski haline dönerek vajinanın genişlemesi söz konusu olabilmektedir.

Vajinoplasti ameliyatı ortalama 1 saat süren bir operasyondur. Genel anestezi ile uygulanan vajinoplasti ameliyatı esnasında hastanın karın bölgesine ameliyat kesisi uygulanmaz. Vajinoplasti ameliyatında cerrahi girişim yalnızca vajinadan olduğu için operasyonda kesi uygulamasına ihtiyaç kalmaz. Vajina içerisine uygulanan dikişler ise kendiliğinden eriyerek alınmasına gerek kalmaz. Vajinoplasti ameliyatından 1 – 1,5 ay sonra kontrole gidilmesi gerekir. Doktor hastayı muayene ederek durum hakkında bilgi verir. Cinsel ilişkiye girmek için 1,5 – 2 ay geçmesi gerektiği unutulmamalıdır. Gidilen kontrollerde bu konuyu dile getirerek doktordan kesin bir tarih almak mümkün olur. Vajinoplasti ameliyatından 3 – 4 gün sonra hasta günlük yaşantısına geri dönebilir.

Vajinoplasti Ameliyatındaki Komplikasyonlar Nelerdir?

Her cerrahi girişimde olduğu gibi vajinoplasti operasyonunda da birtakım komplikasyonlar yer almaktadır. Bu komplikasyonların az sayıda olması için başarılı, güvenilir ve tecrübeli bir cerrah seçimi yapmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca hastanın cerraha doğru ve net bilgiler vermesi de oldukça önemlidir. Operasyon esnasında hastaya genel anestezi uygulandığından dolayı buna bağlı olarak birtakım komplikasyon gelişebilmektedir. Bunun dışında vajinoplasti ameliyatı esnasında vajinal kanama, enfeksiyon, cinsel ilişki esnasında ağrı – acı hissedilmesi, bağırsakların hasar görmesi gibi komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bunların yanı sıra bir de ortaya çıkan görüntüyü beğenmeme durumu görülebilir. Bu da hem cerrahın el becerisi ve tecrübesine hem de hastanın kendini ne derece ifade ettiğine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.
Vajinoplasti ameliyatı olmayı düşünen kişi bu riskleri de göz önünde bulundurarak cerrahla bir görüşme yapmalıdır. Tüm avantaj ve dezavantajlar dikkate alınarak bir tercih yapılır. Bu noktada cerrahın tecrübelerine ve bilgisine de güvenmek ve bu yönde hareket etmek önemlidir. Komplikasyonların ortaya çıkmaması için operasyon sonrasında bölgenin temizliğine ve bakımına oldukça özen gösterilmesi gerekmektedir. Tüm istek ve şikayetler cerrahla açıkça konuşularak yanlış anlaşılmaya yer verilmemelidir. Böylece sonuçtan memnun kalma ihtimali oldukça yükselir.

1 Yorum

  • fatma H. dedi ki:

    acaba fiyatı nedir uygun mudur çünkü herkesin bütcesi uygun değil boyle birsey yaptırmaya ki gercekten iyi birsey yani biz kadınlar için hoş bir sey yapmışlar fiyatı ile ilgili bir bilginiz varmı doktor hanm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.