Varikosel (Testiste Damar Genişlemesi) Nedir?

Her Yönüyle Varikosel

Varikosel, testislerde bulunan toplardamarlarda varis oluşumuna denir. Bu varis, testislerden kalbe dönen toplardamarlarda oluşan bir çeşit varis, yani damar genişlemesidir. Varikosel, çok ilerlemiş durumlarda testis boyutlarının azalmasına ya da erkeklik hormonu olan testesteronda bozukluklar çıkmasına da yol açar.

Varikosel (Testiste Damar Genişlemesi) Nedir?

Varikosel, erkeklerin %10 ila %15’inde bulunmaktadır. Varikosele sahip hastaların birçoğu bu durumdan şikayetçiyken birçoğuna da bir sorun yaratmamaktadır. Erkeğe bağlı olan infertilitenin (çocuk sahibi olamama), varikoselin en sık rastlanan nedenlerinden bir tanesidir ve en kolay tedavi edilebilenidir. İnterfil olan erkeklerin ortalama %35’inde varikosel de görülmektedir.

Bu hastalığın çok ilerlediği zamanlarda testis boyutlarında azalma ve testosteronun yapısında bozukluklar da görülmektedir. Skrotum, testisleri koruyan dış torbalardır. Bu torbalardaki ısı vücut ısısından ortalama birkaç derece kadar düşüktür. Çünkü spermlerin daha sağlıklı üretilebilmesi için vücut ısısından daha soğuk bir ortama gerek vardır ve bu olay bunu sağlar.

Varikosel Görülme Sıklığı

Varikosel, genellikle kısırlık sorunu olan ya da sperm testi bozuk olan erkeklerin %25-30’unda görülmektedir. Ancak sağlıklı sperm değerlerine sahip olan ve herhangi bir kısırlık problemi yaşamayan erkeklerde de %15 oranında görülebilmektedir. Varikosel, genel olarak sol tarafta görülür. Bunun nedeni sol taraftaki toplardamarların biraz daha uzun ve içindeki kanın da döküldüğü ana damara daha dik açıyla bağlanmasından dolayı kanın tam olarak boşalamamasıyla olur. Ayrıca, bazı durumlarda çift taraflı hatta çok nadir olsa da sağ tarafta da görülebilmektedir.

Tanı Nasıl Konur?

Varikosel, hastalığına sahip olan erkeklerin genelde yumurta çevresindeki şişlik veya ağrı yakınmaları ile ortaya çıkar. Üroloji muayenesi yapılarak, genişlemiş damarların testis etrafında ele gelmesi ile kolayca saptanabilir. Bazen bu hastalığın hafif görüldüğü zamanlar da vardır. Bu zamanlarda ise ultrasonografi yöntemi ile de tanı konabilir. Bir erkeğe meni tahlili yapılarak sperm üretiminin zarar görüp görmediği veya azalıp hareket yapısında bozukluklar olup olmadığı anlaşılabilir. En önemli tanı yöntemlerinden bir tanesi ise fizik muayenesidir. Bu konuda tecrübeli bir doktor ile testise giden damar ve sinir yapısının elle muayenesinde daha kesin ve kolay sonuçlar alınabilir.

Varikosel Tedavisi

1)Hasta öncelikle takip edilir. Eğer sperm üretiminde bir bozukluk görülürse genellikle en kesin çözüm olan ameliyat önerilir. Varikoselin tedavisi cerrahidir ve gözle ya da mikroskop eşliğinde kasık bölgesinden yapılan küçük bir operasyonla testisten gelen toplar damarlar bağlanır. Damarların daha net olarak tanınması ve testisi besleyen damarların daha dikkatli bir şekilde korunmasını sağlamak için ameliyat sırasında mikroskop kullanılır. Tecrübeli uzman bir doktor tarafından uygulanan bu ameliyat doğru sonuçlar verirse vasikosele sahip olan hastanın spermiyogram değerlerinde ortalama olarak %50-60 oranında düzelme görülmektedir. Ancak hala spermlerdeki düzelmelerin gebelik oranlarını ne kadar düzelttiği bilinememektedir ve hala birbiriyle çelişkili araştırmalar vardır. Ameliyattan en az altı ay sonra hastada yapılan sperm analizleri olumlu sonuç verir.

2) Çocuk isteği üzerine başvuran erkeklerde ise öncelikle sperm değerleri kontrol edilmelidir ve ardından herhangi bir bozukluk tespit edilirse aşılama ile gebelik elde etmek olasıdır. Fakat ağır düzeyde ilerlemiş hastalıklarda aşılama tedavisi işe yaramaz ve uzman bir ürolog tarafından görüş alınarak mutlaka tüp bebek tedavisi uygulaması gerekir. Ağır düzey sperm bozukluğu ise beş milyondan daha az sperm sayısı demektir. Bazen verilen sperm örneklerinde hiç sperm olmayabilir. Bu durumlarda önce tıkanıklığın söz konusu olup olmadığı öğrenilmelidir. Eğer tıkanıklık söz konusu değilse genelde sperm üretim azlığı görülmektedir. Böyle durumlarda testislerden alınacak parçalardan sperm örnekleri alınır ve tüp bebek tedavisi ve mikroenjeksiyon tedavisi uygulanır.

3)Azospermik (hiç spermi bulunmayan) erkeklerde, varikosel ameliyatı kesinlikle gebelik beklentisi için yetersiz bir tedavidir ve işe yaramaz. Varikoselin olan adölesan (buluğ çağında) erkeklerde bile, evli olmadıkları halde bu tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi de aynı zamanda kişinin geleceği için sperm kalitesinin bozulmaması adına alınan bir önlem olarak da görülebilir.

Varikoselde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer çiftlerde kadına dair hiçbir sorun yoksa, erkeğin sperm değerli düşük ise ve klinik olarak kolayca tespit edilebilen bariz bir varikosel bulunuyorsa tedavisi düşünülebilir ve olasıdır. Aksi durumlarda tedavi tartışılır. Tedaviye başvurmak için varikoselin kesinlikle sperm değerlerini bozmuş ve etkilemiş olması gerekmektedir. Sperm değerleri normal ve çocuk sahibi olmuş insanlarda ise varikosel ele dahi gelse tedavi edilmeyebilir.

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde, varikosel yerine daha çok tüp bebek tedavileri tercih edilmektedir. Çünkü varikosel operasyonlar, gebe kalmayı kolaylaştırdığı bilimsel olarak tam kanıtlanamadığı için ve tüp bebek tedavisinde daha yüksek başarı sağlanmasından ötürü çok tercih edilmez. Ayrıca genelde insanlar varikosel operasyonlardan sonra 6 ay beklenmesi gerektiği için beklemek yerine doğrudan mikroenjeksiyonu (tüp bebek tedavisi) tercih ederler. Bu şekilde daha hızlı ve kesin olan bu yöntemin sağlıklı sonuçlar vermesi de bir etkendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.