Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Gaz Neden Olur?

Yeni doğan bebeği nasıl ve ne ile beslediğiniz, gaz oluşumuna etki eder. Bu nedenle doğru besleme tekniklerini uygulamanız gerekir.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Gaz sancısı, yeni doğan bebeklerde yaygın olarak görülen bir durumdur. Sancı nedeniyle bebekler, oldukça fazla ağlarlar. Bu durum ise ebeveynlerin endişe duymalarına neden olur. Gaz sancısı bebeklerde oldukça kolay bir şekilde yok edilebilir. Peki yeni doğan bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? Yeni doğan bebeği nasıl ve ne ile beslediğiniz, gaz oluşumuna etki eder. Bu nedenle doğru besleme tekniklerini uygulamanız gerekir.

Bebeğin Arkasını Ovma

Yeni doğan bebeğin gaz sancısını çıkarmak için yapabileceğiniz ilk şey, bebeğin arka bölgesini ovmaktır. Bunun için bebeğinizi göğsünüze yüz üstü yatırın. Daha sonra elinizle bel ve omuz kısımlarını ovun. Bu hareketi ne kadar yavaş ve özenli yaparsanız, gaz sancısından o kadar hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Bebeğinize Her Gün Banyo Yaptırın

Bebeğinize her gün banyo yaptırmanız, gaz sancısının gitmesine neden olacaktır. Özellikle de yaz mevsiminde banyo yaptırmanız önerilmektedir. Banyo yapan bebekler hem temiz hem de rahat olurlar. Bu nedenle bebeklerinizi sık sık yıkamalısınız.

Bebeğinize Belli Zaman Aralığında Süt Verin

Bebekler, çok sık acıkırlar. Sindirim sistemleri henüz gelişmemiş olduğundan dolayı yediklerini hazmetmeleri uzun sürer. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin belli zaman aralıklarında emzirilmeleri gerekir. Bebeğiniz büyüdükçe bu zaman aralıklarını uzatabilirsiniz. Ancak gaz sancısının meydana gelmemesi için bebeğinizi düzenli olarak emzirmeniz gerekir.

Bebeğinize Masaj Yapın

Bebeğinizin karnına masaj yaparak da gaz sancısını giderebilirsiniz. Yeni doğan bebekler karınlarına masaj yapılmasına bayılırlar. Çünkü bu tür masajlar onları oldukça fazla rahatlatır. Özellikle de karın bölgesine yapılan masajlar, gaz sancısına birebirdir. Bunun yanı sıra yeni doğan bebeklerin ayaklarının sıcak tutulması da önemlidir. Ayaklarını üşüten bebeklerde gaz sancıları daha sık yaşanır. Bu nedenle bebeğinizin ayaklarını sıcak tutmayı asla ihmal etmeyin.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermenin Diğer Yolları

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı mutlaka görülür. Bu son derece normal kabul edilen bir durumdur. Gaz sancısı, tedavi gerektirmeyen bir sorundur. Bunun için yeni doğan bebeklerinizi hastaneye götürmenize gerek yoktur. Ancak gaz sancısını gidermenin yollarını iyi bilmeniz gerekir. Yeni doğan bebeklerde gaz sancısını gidermenin bazı yolları yukarıda verilmiştir. Bu yollardan başka yeni doğan bebeklerde gaz sancısını yok edecek diğer uygulamalar ise şunlardır:

  • Eğer bebeğinizin bulunduğu ortam çok sıcak ya da çok soğuk ise alan değişikliği yapın. Ve bebeğinizi normal bir sıcaklığa sahip olan odaya alın.
  • Yeni doğan bebeklerin gaz sancısından kurtulmak için satılan ilaçlardan alabilirsiniz. Bu ilaçlar, eczanelerde bulunur.
  • Karınlarının üzerlerine sıcak su torbası konulabilir.
  • Bebeğinizi kucağınıza alarak yavaş bir şekilde sallayabilirsiniz. Ancak sallarken çok fazla hareket ettirmemelisiniz.

Bu yöntemleri de deneyerek yeni doğan bebeğinizin gaz sancısını giderebilirsiniz. Bazı bebeklerde gaz sancısı kolay kolay giderilmez. Bu tür durumlarda da doktora gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.