Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme) Nedir, Ne Zaman Olur?

Yerleşme Kanamasının Olması veya OImamasının Farkı Var Mıdır?

Kadınların üstüne görme olarak adlandırdıkları kanama gebeliğin doğal akışında yer alan bir süreç değildir. Olmasının nedeni yerleşmeden kaynaklanan küçük kanamalardır. Kılcal damarlı bölgenin hassas olmasından kaynaklanır.

Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme) Nedir, Ne Zaman Olur?

Halk arasında yerleşme kanaması yerine daha çok üstüne görme olarak adlandırılan olay kadının gebe kaldıktan sonra ara kanama yaşamasıdır. Normal adet zamanında yaşanmasına sıklıkla rastlanılmasından dolayı da kadının adet zannetmesi mümkün olur.

Adetten farklı yönleri olduğu göz önünde bulunarak ayrım yapılması gerekse de özellikle planlı olmayan gebeliklerde fark edilmesi zorlaşır. Adet daha yoğun, kırmızı kanama şeklinde olurken yerleşme kanaması daha az kırmızı ve daha çok kahverengi akıntı halinde olur. Adet süresinden daha kısa olduğu da görülür. Bunun için adetten farklı olduğunu dikkat edenler anlayacaktır.

Yerleşme Kanamasının Nedeni Nedir?

Yerleşme kanaması adını tam olarak yaşanma nedeninden alır.

Çünkü bu kanamaların yaşanmasının nedeni:

  • Döllenen embriyonun uterusa yerleşmesi,
  • Yerleşme sırasında yerleşim yerinde kanama olması,
  • Yerleşim yerinde kılcal damarın bulunması şeklinde açıklanabilir.

Çünkü döllenen embriyo uterus içerisinde tutunacağı ve doğuma kadar besleneceği bir yer arar. Bu yer ise en çok kılcal damarın olduğu yerlerdir. Bu sayede beslenme ve kan akışı daha rahat olacaktır. Yerleşirken damarlardan bir veya birkaçında kanamaya neden olabilir.

Ne Zaman Yaşanabilir?

Her gebede yaşanması gerekmez. Yaşanma zamanı da yine farklılık göstermekle birlikte ortalama bir zaman diliminden bahsetmek gerekebilir. Çünkü gebelikte yerleşme döllenme olduktan sonra meydana gelir. Yaşanması için ise en erken 4. hafta işaret edilir. En uzun süre ise 14. haftadır. Yerleşme tamamlandıktan sonra kanamaların nedeni kılcal damar ise kahverengi akıntı bir süre sonra kan atımı bitince kesilecektir. Bu süre tamamlanmasına karşılık yine de devam eden kanamalar olabilir. Bu kanamaların nedenine doktor tarafından bakılması gerekir. Çünkü yerleşme gerçekleşmiş olduğundan artık bu olasılık son derece düşük olacaktır.

Olması veya OImamasının Farkı Var Mıdır?

Kadınların üstüne görme olarak adlandırdıkları kanama gebeliğin doğal akışında yer alan bir süreç değildir. Olmasının nedeni yerleşmeden kaynaklanan küçük kanamalardır. Kılcal damarlı bölgenin hassas olmasından kaynaklanır. Bunun için utrerus yapısına ve embriyonun yerleştiği bölgeye bağlı olarak yaşanmaması da mümkündür. Her gebenin yaşamayı beklemesi yanlış olacaktır.

Ne Yapılmalıdır?

Kanamaların tamamı gebelik süresince kontrol edilmesi gereken uyarılar olarak değerlendirilmelidir. Olumsuz veya kötü bir sonuç olabileceği fikrine de bağlı kalınmamalıdır. Yine de her kanama için yerleşme kanaması demek de makul olmayacağından hemen doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. Nedenini bularak hemen gereken desteği vermeye başlayacağından rahatlamanız da mümkün hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.