DOĞUM KONTROL İLACI KULLANARAK ADET DÖNEMİNİ ATLATMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Adet Döngüsünü Değiştirmek Mümkün Mü?

Her ay düzenli gördüğünüz adet döngünüz kadın rahmi içerisinde bulunan bir dokunun kanayarak dökülmesidir. Peki bu döngüyü değiştirmek veya bu döngünün etkilerini azaltmak mümkün mü?

DOĞUM KONTROL İLACI KULLANARAK ADET DÖNEMİNİ ATLATMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Her ay düzenli gördüğünüz adet döngünüz kadın rahmi içerisinde bulunan bir dokunun kanayarak dökülmesidir. Bu yapı hamilelik sırasında bebeğin yapıştığı ve beslenmesi için lazım şartları sağlayan özel bir yapıdır. İşte bu doku hamilelik oluşmadığı her ay bir sonraki yumurta oluşumuna tekrardan zemin hazırlanması için üstteki tabakanın kanayarak dökülmesi ve alttan yeni dokunun oluşmasıdır.

Bu döngüyü değiştirmek veya bu döngünün etkilerini azaltmak için kullanılan en etkin yöntem doğum kontrol hapı kullanmaktır. Bu hapların kullanımı ile adet dönemi sancılarında ve özellikle adet öncesi dönemde yaşanan gerginlikte belirgin azalma olduğu saptanmıştır.

Adet zamanınızı geciktirmek, periyotları atlamak, hatta tamamen periyotları durdurmak için birkaç yöntem  ve ilaç grubu bulunmaktadır. Adet geciktirici haplar ve doğum kontrol hapları regl dönemizi atlatmak hatta tamamen bir ay, adeti bir sonraki aya kadar geciktirmek için kullanılır. Önemli olan bu kullanımın kontrollü olmasıdır. Her ay döngünüz de yapmanız ya da bunu alışkanlık haline getirmek doğru bir seçenek olmayacaktır. Çünkü bu ilaçlar içerisinde bulunan hormon düzeyleri nedeni ile vücudunuz için hiç de uygun bir durum değildir.

Böylece yapay progesteron seviyenizi dışarıdan müdahale ile yani yapay olarak yükseltir ve rahimdeki çatlamanın olmamasını sağlar. Bu tip ilaçları özellikle kan pıhtılaşmasında problem yaşayan kadınlar almamalıdır. 

Eğer bir sonraki ay adet görmek istemiyorsanız adet döngünüz bittikten sonra 15. Gün sabah akşam günde 2 doz olmak koşulu ile doğum kontrol hapı aldığınız takdirde adet döngünüz gerçekleşmez ve kanama görmezsiniz. İlacı kestiğiniz gün yani ilacın dozunu almayı bıraktığınız gün adet döngünüz normale döner ve hemen kanamanız başlar. Tabii ki bu kullanıma ihtiyacınız olduğunda yad kullanmaya karar verdiğiniz de mutlaka bir doktor kontrolünde ve onun yönlendirmesi ile takip edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.