Anne Sütü Bebeği Hangi Hastalıklardan Korur

Anne sütü bebek için en doğal besindir

Anne sütü bebekleri pek çok hastalıklara karşı korur. Bu nedenle annelerin beslenmesine dikkat etmesi, her gün en az 2,5-3 litre su içmesi gerekir. Beslenmesinde kalsiyumdan zengin yiyecekleri yemesi gerekir. Bebeğin doğumdan sonra henüz bağışıklık sistemi gelişmediği için anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir.

Anne Sütü Bebeği Hangi Hastalıklardan Korur

Doğumdan sonra ilk 6 ayda başka bir gıda almadan sadece anne sütüyle beslenen bebekler yaşamlarını daha sağlıklı şekilde sürdürüyor. Anne sütü bebeğin özelliklerine göre uygun şekilde şekilleniyor. Emzirmek bebek için olduğu kadar anne içinde faydalıdır. Bebekler anne sütü aldıklarında alerjik hastalıklardan, ishal, çocukluk dönemi şeker hastalığından, bebeklerde yaygın şekilde görülen orta kulak iltihabından, enfeksiyon hastalıklarından korunabilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan anne sütü, bebeklerin ilerleyen yaşlarında meme kanserinden bile korunmasına yardımcı olur. Bu araştırmalar soruncundan tespit edilen bir sonuçtur. Aynı zamanda araştırmalar % 9 oranında lösemi, % 24 oranında hodgin lenfoma, % 41 oranında nöroblastomun bakımından anne sütünün bebeği koruduğunu göstermiştir. Doğumla birlikte anneden gelen kolostrum denen ilk süt bebek açısından yaşamsal öneme sahiptir. Bebekler dünyaya geldiği zaman ilk besin olarak anne sütü almalıdır. Bu sütün alınması bile bebeği enfeksiyonlara karşı koruyacaktır.

Anne sütü bebeği hangi hastalıklara karşı korur, nasıl faydalar sağlar?

Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimini sağlar: Anne sütü bebeğin ilk 6 ayda D vitamini dışında diğer vitamin ihtiyacını karşılar. Sindirimi kolay, içeriğindeki yararlı maddelerin kana geçişi kolay olan anne sütünde bebeğin gelişiminde önemli bir rol oynayan yağ asitleri zengin miktarda bulunmaktadır. Mineraller bağırsakta kolayca emilmektedir. Anne sütündeki zengin A, C vitaminleri, laktoz içeriği kalsiyum emilimini arttırmaktadır.

İlk anne sütü bebeği enfeksiyonlardan korur: Kolostrum denilen ilk süt doğumla birlikte 72 saatte salgılanır. İçeriğindeki antikor oranı oldukça yüksektir. Bu sayede bebeğin enfeksiyondan korunmasını sağlar, bağışıklık sisteminin hızla gelişmesine katkı sağlar. Bebeğin ishal olma olasılığını azaltır.

Bebeğin obez olma riskini azaltır: Anne sütünün sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Steril olma özelliği vardır. Bebeklerin daha sonraki yıllarda obez olmasını yani fazla kilolu olmasını engeller. Dolayısıyla bebekleri fazla kilodan kaynaklanan kalp ve damar hastalıklarına, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi ciddi hastalıklardan da korumuş olur.

Bebeklerde kolik olma olasılığını düşürür: Bebekler anne sütüyle beslendiğinde kolik olma oranı da azalır. Kolik bebeklerdeki gaz sancısı, karın ağrısı sorunlarına neden olur. Bunun yanında çene, diş ve ağız sağlığı gibi önemli konularda bebeklerde daha az sorun yaşanmasına neden olur.

Kronik ve metabolik hastalıkları engeller: Anne sütü bebeği astım, egzama, Tip 1 diyabet, çölyak, Multipl Skleroz, ülseratif kolit, bazı kanser türleri, lenfoma gibi hastalıklardan korur. Bu tür hastalıklar anne sütüyle beslenen bebeklerde daha az görülmektedir.

Bebeğin zekasını geliştirir: Yapılan araştırmalar anne sütü alan bebeklerin diğerlerine göre daha zeki ve daha yetenekli olduğunu göstermektedir.

Annelerin sütü bebeklerine özeldir

Her annedeki anne sütü kendi bebeğine yetebilecek miktardadır. Bebeğin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilir. Bebeğin tek olması ya da çoğul gebeliklerde bile anne sütü ihtiyacı karşılayabilir. Annenin beslenmesine dikkat etmesi, sağlıklı beslenmesi halinde anne sütü de daha kaliteli olur. Beslenmesi düzenli olmayan annelerin süt kalitesi düşer, sütün miktarı azalabilir. Genetik etkenler nedeniyle de sütün yağ içeriği de değişebilir.

Besinler nedeniyle anne sütünün tadı değişebilir. Ancak anne sütünün kalitesi bundan etkilenmez. Yani besinler yüzünden anne sütünün kalitesi, sağladığı faydalar değişmez. Sadece sütün tadı değiştiğinden bebek anne sütü emmeyebilir. Bu gibi durumlarda sütün özel sağılarak bebeğe verilmesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.