Bekarken Kısırlık Anlaşılır Mı?

Kısırlık Tanısı Nasıl Konur?

Kısırlık tanısının konulabilmesi için korunmasız olarak haftada 3-4 defa cinsel ilişkiye giren çiftlerin ilk bir yılın ardından hamilelik yaşanmaması durumu kısırlık belirtisi olarak kabul edilir.

Bekarken Kısırlık Anlaşılır Mı?

Kısırlık düzenli cinsel ilişkiye giren çiftlerde hamileliğin görülmemesi durumları için kullanılan bir kavramdır. Düzenli olarak ilişkiye girmesine ve korunma olmamasına rağmen hamileliğin gerçekleşmemesi durumunda ilk bir yılın ardında gerekli tetkikler yapılmaktadır.

İnsan bedenin üreme sisteminde görülebilecek hastalıklar arasında gösterilen kısırlık durumu kadınlar ve erkeklerde görülebilir. Vücutta bulunan üreme sisteminde işlevselliğin kaybolması ve beklenen gebelik durumunun yaşanmaması sonucu kısırlık tedavisine başlanabilir.

Kısırlık durumu pek çok çift için sorun teşkil eden hastalıklardan birisidir ve daha sıklıkla ileriki yaşlarda bireylerde görülmektedir. Son zamanlarda kısırlık tedavi yöntemleri ile bu soruna kalıcı çözümler oluşturulabiliyor.

Kısırlık genel bir belirtisi görülmeyen hastalıklardandır. Kısırlık tanısının konulabilmesi için korunmasız olarak haftada 3-4 defa cinsel ilişkiye giren çiftlerin ilk bir yılın ardından hamilelik yaşanmaması durumu kısırlık belirtisi olarak kabul edilir. Dolayısıyla kısırlık tanısı konulabilmesi için belli bir sürecin yaşanması gerekiyor, bu sürecin ardından olağan düzenle gerçekleşmesi beklenen hamilelik durumunun yaşanmaması halinde uzmanlara başvurulabilir.

Kısırlığın Nedenleri Nedir?

Kadın ve erkek her bireyde ortak olarak görülen hastalıklardan birisi olan kısırlık, kesin olmamakla birlikte farklı nedenlerden dolayı yaşanabilir. En çok görülen nedenlerden birisi ileri yaşlarda çocuk sahibi olmak isteyen bireylerdir. İlerleyen yaşla birlikte vücut beklenen etkileri gösteremeyebiliyor. Kadınlar için doğurganlık oranı 40 yaşlarından sonra azalmaktadır. Erkeklerde kısırlığın görülmesinde sebeplerden birisi, sperm üretiminde yetersizlik yaşanmasıdır. Bu durum kadınlarda tüplerin tıkanması, yumurtalık bozulmaları ve beklenenden erken görülen menopoz durumudur.

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık belirtisi olarak gösterilebilecek bazı önemli etkiler olmakla birlikte bu sebepler her zaman kısırlık tanısı ile sonuçlanmaz. Bunun için belirtilerin yaşanmasının ardından uzman doktora başvurulması ve gerekli tetkiklerin ardından kesin sonuç elde etmek adına önem oluşturur. En belirgin kısırlık belirtileri şu şekilde görülüyor;

  • Regl döngüsünde düzensizlik
  • Regl döneminde ağrılı bir süreç geçirme
  • Erkekler için erken boşalma ve sertleşme sorunlarının yaşanması
  • Testislerde ağrı ve şişkinlik görülmesi
  • Çiftlerin düzenli ve korunmasız olarak cinsel ilişki yaşamasına rağmen ilk 2 yılda çocuk sahibi olmamaları. Bu oran genç çiftlerde iki yıl, yaşı ilerlemiş çiftler için bir yıl olarak görülür.

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık tedavisine karar vermeden önce çiftler üzerinde ayrıntısı ile tetkik gerçekleştirilir. Bu sayede ne zamandır hamilelik uğraşında oldukları, çiftlerin fizyolojik durumları, farklı zaman diliminde gebelik durumunun yaşanmış olması, erkekler için sperm ölçümleri, kadınlar için yumurtalıkların durumu gibi farklı faktörler dikkate alınır. Hamileliğin gelişmemesi her an fiziki olarak soruna bağlanmayabilir, bazı durumlarda psikolojik sebepler de hamile kalmanın önünde engel teşkil edebilir. Kısırlık tanısı konulduktan sonra ise uygulanan tedavi yöntemleri şu şekilde oluyor;

  • İlaç tedavisi; Fertilite olarak bilinen hamilelik ilaçları ile kısırlık tedavisi yapılır
  • Aşılama yöntemi; Özellikle yumurtalıklarda soruna rastlanmadığı durumlar için tercih edilen yöntemlerden biridir. Doğurganlığın yüksek olduğu dönemlerde spremlerin yumurtalığı enjekte edilmesi uygulamasıdır.
  • Tüp Bebek Yöntemi; Kısırlık tedavisinde en çok bilinenlerden bir diğeri de tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek yönteminde, kadınların aylık düzende regl olduğu anlarda görülen aylık olarak bir yumurtalık oluşumunu dışarıdan hormon takviyesi ile bu sayılar artırılması hedefleniyor.

Bu üç yöntem kesin olarak kısırlık tanısı konulan durumlarda tercih edilen yöntemlerdir. Bunlar sonucunda kısırlık probleminin etkileri ortadan kaldırılması amaçlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.