Çocuklarda İshal Nasıl Geçer?

Çocuklarda İshal Sebepleri Nelerdir?

Bazı parazitistik enfeksiyonlar ishal durumunun oluşmasına sebep olur. Örnek verilecekse, bağırsak içerisinde meydana gelen mikroskobik bir parazitten kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda İshal Nasıl Geçer?

Çocukluk çağında meydana gelen ishal, Özellikle de Türkiye gibi Gelişmekte olan ülkelerde en önemli sağlık sıkıntılarından biri olmaya devam etmektedir. Çocuklarda ishal, kimi zamanlarda çok tehlikeli neticeler doğurabilir. Her sene Türkiye’de ve dünyada milyonlarca çocuk ishal sebebiyle hayatını kaybetmektedir. İshal genel itibarıyla vücudun mikroplardan kurtulma yolu olarak bilinir ve birçok türü, birkaç gün ile 1 hafta arası kadar sürmektedir. İshal, genel itibariyle mide bulantısı, kramplar, kusma ve Ateş de dahil olmak üzere su kaybı belirtileri ile kendini gösteriyor. 

Çocuklarda İshal Belirtileri Nelerdir?

• Karın şişliği

• Dışkıda kan görülmesi 

• Ateş 

• Karın ağrısı 

• Mide krampları 

• Sık gelen, bol sulu dışkı

Çocuklarda İshal Sebepleri Nelerdir?

Bakteriyel enfeksiyon çocuklarda  yani gastroenterit var ise yoğun bir ishal ile beraber karın krampları ve dışkıda kan, bazen de kusma ve yüksek ateş gibi belirtiler meydana gelebilir. Çoğu bakteriyel enfeksiyon kendiliğinden iyileşme gösterir. Fakat az pişmiş et ya da başka bir gıdadan kaynaklanan bir enfeksiyon gibi bir durum ile karşılaşan çocuklarda ishal olma durumu mevcut olabilir.

Bazı durumlarda bakteriyel veya viral bir kulak enfeksiyonu ishal durumunun oluşmasına sebep olabilir bu durum 2 yaşından küçük çocuklarda daha sık görülmektedir. Bu durumda çocukta ishalin yanında aynı zamanda mide bulantısı, kusma ve iştah kaybı olacaktır.

Bazı parazitistik enfeksiyonlar ishal durumunun oluşmasına sebep olur. Örnek verilecekse, bağırsak içerisinde meydana gelen mikroskobik bir parazitten kaynaklanmaktadır. Çocuk parazit enfeksiyonu geçirirse sulu ishalin yanında şişlik, gaz, bulantı ve kramp gibi şikâyetlerde meydana gelecektir. Bu enfeksiyonlar daha çok çocukların grup şeklinde bulundukları ortamlarda örnek verilecekse kreş-anaokulu ya da diğer alanlarda çok kolay bir şekilde yayılır ve kesinlikle Doktor kontrolünde bir tedavi gerektirir.

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

• Çocukta Antibiyotik kullanımı esnasında ya da sonrasında ishal görülebilir bu durumda hekime başvurularak antibiyotiklerin bırakılması gerekir.

• Özellikle de sorbitol ve barındıran meyve suyu çeşitleri ya da çok fazla şekerlendirilmiş içeceklerin dışkıyı sulandırma özelliği mevcuttur.

• Bol bol sıvı tüketilmeli, Ebeveynler Doktor kontrolünde çocuklarının Ateş durumunu evde kontrol etmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.