Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Cinsel birleşimler sonucunda gebe kalmamak için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri de doğum kontrol haplarından faydalanmaktır.

Çiftlerin yaşadıkları cinsel ilişkileri korunaklı hale getirmek ve istenmeyen bir gebelik durumuna engel olmak için doğum kontrol hapları sıklıkla kullanılır. 21 ya da 28 tabletlik kutuların düzenli olarak alınması ve ardından 7 gün boşluk verilmesi önemlidir.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

İstenmeyen hamilelik durumlarının önüne geçmek için yaygın şekilde kullanılan doğum kontrol hapları, mutlaka doktor kontrolünde alınması gereken ilaçlardır. Aksi takdirde sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir.

Doğum Kontrol Hapları Ne Şekilde Kullanılır?

Eğer doktor sakıncalı bir durum tespit etmemiş ise, hapların ilk kutusuna henüz daha âdetin ilk günü başlamak gerekir. Hapın gün içinde ne zaman alındığı önemli değildir. İstenilen her vakit, ister sabah ister akşam bu haplar alınabilir. Fakat her gün aynı saatlerde hapların alınması önemlidir. Bu nedenle de genel olarak hangi saatler hap almak unutulmayacaksa ya da uygun olacaksa o saatlerde ilk günün hapı alınmalıdır. Eğer bir gün başka saatte, ertesi gün başka saatte gibi düzensizlikler görülürse hapın koruyucu mekanizması da devre dışı kalabilir.

21 Tabletlik Doğum Kontrol Haplarının Alınması
Genel anlamda ülkemizde kullanılan doğum kontrol hapları daha çok 21 tabletlik kutulardan oluşur. İlk hap, adet döneminin ilk günü alınır ve takip eden 20 gün boyunca sektirmeden, saate de sadık kalarak kutu bitirilir. Ardından ise tablet alınmasına ara verilir. Bu ara ise 7 gündür. Söz konusu 7 günlük ara içinde herhangi bir gün içinde adet görülecektir. Söz konusu adet günü ne zaman olursa olsun, ara verilen 7 gün biter bitmez, takip eden 8. gün muhakkak yeni kutuya geçilmelidir. Burada yeni kutuya başlarken âdetin ilk gününe denk getirme durumu şart değildir. O kural sadece ilk başlangıç için önemlidir.

Döngü sürekli olarak bu şekilde sürdürülmelidir. Kadınların özellikle dikkat edecekleri nokta ise, ne olursa olsun, ister adet görülsün ister görülmesin, her 21 günün sonunda mutlaka 7 gün ara verilmelidir. Bu durum çok kritiktir.

Öte yandan ek bir bilgi olarak, yukarıda bahsedilen âdetin ilk gününe ilk hapın kullanım gününün denk getirilmesi durumu ile ilgili bir ilave yapılabilir. Eğer âdetin ilk günü ilk hap alınmaz ve rastgele bir ilaç kullanımı başlatılırsa ilk ay koruyucu etkiler çok azalacaktır. O nedenle de gerek prezervatif, gerek dışarı boşalma gibi yöntemler ile ilk ay farklı tedbirler alınmalıdır.

28 Tabletlik Doğum Kontrol Haplarının Alınması
Kimi doğum kontrol hapı kutuları, 21 değil de 28 adet hap içerir. Söz konusu hapların gerek etki, gerek yan etki, gerek ise farklı bir başka özellik anlamında 21 adetlik kutulardan ve haplardan farkı yoktur. Burada 28 adet hapın olmasının tek değişik yanı ise, son 7 hapın içinde hormon bulunmamasıdır. Plasebo olarak nitelenebilen son 7 hap boştur. Bazı kutularda son 7 hap demir ilacı da içerebilir. İlk 21 adetlik hap serisi hormon içeriklerden oluşurken, son 7 hapın boş olmasının sebebi ise aslında 7 günlük ara verme gereksiniminin haplar ile sağlanması mantığından ileri gelir.

Hap Sırası Önemli Midir?
Doğum kontrol haplarının bulunduğu kutularda tüm hapların nitelikleri ve özellikleri aynıdır. Yani hapların birbirlerinden farkı olmadığı için sıra gözetmek de mantıklı değildir. İstenilen şekilde haplar kutudan alınıp yutulabilir. Yalnızca 28 adetlik hap kutularında son 7 hap hormon bulundurmadığı için en son 7 güne bırakılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.