Grip Olan Anne Bebeğini Emzirmeli Mi?

Anne Sütünün Önemi

Uzman doktorların yapmış olduğu açıklamalara göre ilk altı ay boyunca anne sütünü düzenli bir şekilde almak bebeğin sağlığı için oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Anne sütünün içerisinde bulunan antikorlar ve yararlı proteinler sayesinde bebeğin ilk doğduğu andan itibaren bağışıklık sistemi gelişmeye ve ömrü boyunca bu gelişimi devam ettirmek için ilk aşamaları gerçekleştirmeye başlamış olur. Bebeğinin sağlıklı bir şekilde büyümesini isteyen annelerin düzenli bir şekilde emzirme yapmaları oldukça önemlidir. Bebeklerin emzirmeyi bitirme yaş aralıkları ise birbirinden farklı olmaktadır.

Grip Olan Anne Bebeğini Emzirmeli Mi?

Toplum arasında anne sütü ile ilgili olarak yanlış bilinen birçok bilgi vardır. Biz de bu bilgileri düzeltmek için size gerekli olan açıklamaları yapmaya çalışacağız. Anne sütünün içerisinde bulunmakta olan antikor hücreleri bebek dünyaya geldiği andan itibaren onu beslemeye ve bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Bebek dünyaya geldiği ilk anda tüm mikroplara karşı savunmasız ve hemen hasta olabilecek bir vücut yapısına sahiptir. Bu durumu ortadan kaldırmak için de anne sütü, kullanılacak en etkili ilaçlardan bir tanesidir. Anne sütü bebek için gerekli olan tüm protein, vitamin ve mineralleri içerisinde bulundurarak doğal bir bağışıklık sistemi kazanması için bebeğe yardımcı olur. Eğer çocuğunuz anne sütünü istemiyorsa ve sürekli olarak hazır gıdalar ile beslenmek istiyorsa, mutlaka bir doktor tavsiyesi almanız gerektiğini söylemek istiyoruz.

Halk arasında en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de hasta olan annelerin sütünün içinde mikrop bulunup bulunmadığı konusudur. Birçok kişi hasta olan annelerin, bebekleri emzirmesinin yanlış olacağı ile alakalı bilgileri savunuyor. Aslında bu durum bilinenin aksine, bebek için hiçbir zararlı etki yapmaz. Çünkü anneler hasta olduğu zaman mikroplar büyük oranda annenin hücrelerini etkileyecek şekildedir yerleşirler. Anne sütü ise bahsetmiş olduğumuz bu zararlı mikropların etkisinden uzaktır. Eğer anne hasta olduğu için bebeğe süt vermeyi keserse, zaman için bebeğin vücudunda bulunan antikor oranı azalacak ve vücudu dış etkilere karşı çok daha savunmasız bir hale gelecektir. Annenin, hasta olduğunu düşünerek bebeği emzirmeyi bırakması, bebek için daha zararlı sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Emziren Annelere Grip Tedavisi

Uzman doktorların yapmış olduğu araştırmalara göre hasta anneler için tedavi yöntemleri diğer inananlardan daha farklı olarak uygulanmalıdır. Anneler için uygulanacak tedavi yöntemleri arasında kimyasal ilaçlar olabildiği kadar az miktarda vücuda girmelidir. Çünkü ilaçlar üretilirken genellikle hamilelik durumu göz önünde bulundurulmaz ve bununla beraber vücuda alınan ilaçlar anne sütü içinde de etki gösterebilir. Bu yüzden de bebeğin zarar görmemesi için anneler olabildiği kadar doğal yöntemler ile tedavi olmaya çalışmalıdır. Aksi takdirde istemeyerek de olsa anne sütündeki kimyasal ilaç maddeleri bebeğe aktarılır. Bu durumlarla gereksiz yere karşı karşıya kalmak istemiyorsanız da hastalıklardan olabildiği kadar kendinizi korumaya dikkat ederek daha sağlıklı bir hayat yaşamanızı tavsiye ediyoruz.

Bebeklerin bağışıklığının gelişmesi için onu mikroplarla iç içe bir ortamda büyütmek çok daha doğru bir adımdır. Her ne kadar bu bahsetmiş olduğumuz unsur doğru gibi gelmese de tıp alanında olması gereken budur. Çünkü insanların hastalıklara karşı bağışıklık kazanması için hastalıklar ile karşı karşıya gelmesi gerekir. Aynı mantık, günümüzde kullanılmakta olan aşıların içerisinde de vardır. Aşıların içerisinde bulunan zayıflatılmış mikroplar sayesinde aşı olan kişi hastalığa karşı antikor üretir ve böylece aynı etki ile tekrar karşı karşıya kaldığı zaman uygulaması gereken tedavi yöntemlerini bilir. Doğal bağışıklık olarak bilinen bu durum sayesinde de uzun süre boyunca birçok hastalığa karşı bağışıklık sisteminiz gelişmiş olacaktır.

Anne sütü ile arası barışık olmayan bebekler ne yazık ki genellikle hazır gıdalar ile beslendiği için bağışıklık sistemi yeteri kadar gelişmez ve diğer bebeklere göre çok daha kolay şekilde hasta olabilir. Bunun sebebi ise vücuda giren mikroplara karşı vücudun herhangi bir savunma sisteminin olmamasıdır. Anne sütü sayesinde gelişen bağışıklık sistemi bu tarz durumların yaşanmasının büyük oranda önüne geçebilir.

Anne Sütünün ve Emzirmenin Faydaları

Bebeğin ruh ve beden sağlığı için anne sütünün içerisinde bulunan maddeler oldukça büyük önem taşımaktadır. Anne sütü sürekli olarak annenin vücudu tarafından yenilendiği için sürekli tazedir ve içerisinde bozulmuş maddelerin bulunması gibi bir durum söz konusu değildir. Bebeğin sindirim sistemi ilk zamanlarda tam olarak gelişmediği için sindirim sistemine uygun olan besinleri vermek oldukça önemlidir. Anne sütü ise bebeğin sindirim sistemi tarafından oldukça kolay bir şekilde sindirilir ve böylece sorunsuz bir şekilde beslenme de gerçekleşmiş olur. Özellikle ilk 6 ay için bebeğin ihtiyacı olan bütün besin maddeleri anne sütü tarafından temin edilmektedir. Ayrıca bildiğiniz gibi çağımızın ben büyük sorunlarından bir tanesi obezitedir. Obezite tehlikesinin önüne geçmek için de son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki anne sütü de oldukça büyük yarar sağlıyor. Anne sütünün içinde bulunmakta olan maddeler bebeğe sakinleştirici etki yaparak onun çok daha huzurlu olması için yardımcı olur. Özellikle çocuklarda görülen sindirim hastalıklarının önüne geçmek için de anne sütünün kullanılması gerektiği hakkında birçok bilim adamı açıklamalar yapıyor. Emzirmenin de anne için birçok faydasının olduğu açıklanmış olan bilgiler arasında yer alıyor. Erken emzirme yapan annelerde görülüyor ki doğum sonrasında ortaya çıkan kanamalar çok daha kısa süre içinde ortadan kalkıyor ve normal yaşantıya dönmek çok daha kolay oluyor. Doğum ile yıpranmış olan rahmin yapısının düzelmesi için de düzenli olarak bebeği emzirmek önemlidir. Emme sayesinde vücudunuz doğal yollardan birçok hormon üreterek sağlığınızı geri kazanma sürenizi kısaltacaktır.

Benzer Konular:

Hamilelikte Ust Solunum Yolu Enfeksiyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.