Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Folik Asit Nedir?

B vitamini ailesinden olan folit asitin diğer adı B9’dur. Bu asit türünün insan ve gelişim için önemli olmasının nedeni ise DNA sentezinde önemli rol oynamasıdır.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gebe kalmak isteyen veya bu konuda hazırlık yapan kadınların en sık karşı karşıya kaldıkları kavramlardan bir tanesi de folik aittir. Folik asit gebelikten önce kolaylaştırıcı bir etmen olarak da kabul edilmesine karşılık araştırmalar ile doğrulanan sonuçların sayısı azdır. Temelde gebelik için kullanımının amacı daha kolay gebe kalmak olmamalıdır. Çünkü eksikliği çok daha fazla sonucun ortaya çıkmasına ön ayak olabilir. Folik asit özellikle gebeliğin en önemli oluşum aşamaları olan ilk 14 hafta içinde alınmalıdır. Gebeliğin planlı olup olmamasına veya ne zaman öğrenildiğine bağlı olarak da değişiklik gösterebilir.

Folik Asit Nedir?

B vitamini ailesinden olan folit asitin diğer adı B9’dur. Bu asit türünün insan ve gelişim için önemli olmasının nedeni ise DNA sentezinde önemli rol oynamasıdır. Yapılan araştırmalar bu vitaminin:

  • Damar sertliğini önlediği,
  • Olası kalp krizi riskini azalttığı,
  • Gelişim konusunda destek sağladığı şeklinde sonuçları ortaya çıkarmıştır.

Folik asitin kullanımı sadece gebeler için olmamakla birlikte tüm insanlar için son derece önemlidir.

Neden Gebelikte Kullanılmalıdır?

Gebeliğin planlı olması halinde doktorunuz size hemen B9 yani folik asit kullanımı önerecektir. Bu asidin kullanılmasının nedeni gebeliğin sağlıklı bir şekilde oluşması ve devam etmesidir. Çünkü bebeğin omurilik ve DNA yapısı başta olmak üzere birçok gelişimi ilk 14 haftalık süreçte tamamlanır. Ardından sadece büyüme dönemi gelecektir.

Bu süreçte gerekli olan folik asidi annenin deposundan kullanan bebek elinde depo kalmadığında bazı olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalabilir. Bunun için mutlaka kullanımına dikkat edilmelidir. Her gebeliğin planlı olması istenmesine karşılık çok azının planlı olduğu bilinir. Folik asit öneminden dolayı yeşil yapraklı besinlerden de alınması mümkün olan bir madde olduğundan sıklıkla tüketilmelidir.

Nasıl Kullanılmalıdır?

Doktorunuzla yapacağınız görüşme sonucunda kullanımı konusunda karar vermeniz daha doğru olacaktır. Çünkü rezervlerinizin az olduğunu var sayarak hareket etmek daha iyi olur. Kullanmak için genelde önerilen dozlar ise sabah ve akşam olmak üzere iki tablet olacaktır. Bunun dışında bir kullanım ise doktorunuzun gördüğü gereklilikten kaynaklanacaktır. Bunun için mutlaka tahlillerinizi yaptırmalısınız.

Kullanılmamasının Olası Sonuçları Nelerdir?

Hamilelikte kullanımı son derece önemlidir. Fark edilmemesi halinde ise olası sonuçlar arasında spina brifida adı verilen bir hastalık olabilir. Omurilikle alakalı bir hastalık ve oldukça ciddi seyreden bir rahatsızlıktır. Bunun için gelişimsel sorun yaşamamak adına kullanımına mutlaka önem verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.