Hamilelikte Hurma Neden Yenir?

Gebelik döneminde tüketilmesinde fayda görülen hurmanın kadın vücuduna sağladığı avantajlar anne adaylarının dikkatini çekiyor.

Hurma, sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle hamilelik döneminde tüketilmesi tavsiye edilen hurmanın ihtiyaç duyulan folik asit vitaminini doğal yöntemlerle karşıladığı ve doğumu kolaylaştırdığı bilinmektedir. Doğumu kolaylaştırması nedeniyle özellikle doğumun yaklaştığı haftalarda tüketilmesi tavsiye edilen hurmanın aşırı tüketimi durumunda çeşitli yan etkiler oluşabilmektedir. Bu sebeple her gıda maddesinde olduğu gibi hurmanın tüketiminde de aşırıya kaçmamaya özen gösterilmesi gerekir. Temel vitaminler bakımından zengin olan hurma oksitosin ihtiva ettiği için normal doğumun daha kolay olmasına yardımcı olur.

Kutsal kitabımız olan Kura’nı Kerim’de de önemli faydaları ifade edilen sayılı meyvelerden olan hurma; hem hem gebelik sürecinde hem de sonrasında tüketilebilen faydalı bir meyvedir.

Folik Asit Kaynağı

İçeriğinde, hamilelik öncesi ve hamileliğin ilk 3 ayında kullanılması önerilen folik asit ve B9 vitaminlerini içermektedir. Doktorların bu dönemde folik asit kullanılmasını istemesinin temel nedeni; kan hücresi yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde folik asitin büyük önem arz etmesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle hamile kalındıktan sonra annenin ve bebeğin folik aside olan ihtiyacında artış olmaktadır. Folik asitin eksiklik olması halinde kansızlık gibi sorunlar anne ve bebeği etkilemektedir. Bu nedenle folik asidi doğal yöntemler ile karşılamak isteyen anne adayları hurma tüketerek bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak hurma tüketiminde abartıya kaçılmamalı veya düşük tehlikesi bulunan anne adayları kesinlikle doktorlarıyla görüşmelidirler.

Aynı zamanda hurmanın içeriğinde potasyum da vardır ve bu da gebelikte ortaya çıkan bulantı veya fiziksel yorgunluk gibi problemlerin önlenmesinde yardım sağlamaktadır. Bununla birlikte hamilelik döneminde sıklıkla rastlanılan hastalıklar arasında demir eksikliği bulunmaktadır. Hurmadaki demir sayesinde anne karnındaki bebeğin gelişimi için son derece önemli olan kandaki alyuvarlar dengesi koruyabilmektedir. Gebelik döneminde gereksinim duyulan vitaminler arasında A vitamini de yer almaktadır. A vitamini eksikliğinin sonucu olarak görme gücü azalır, vücut direnci düşer, diş ve kemiklerde güçsüzleşme görülür. Tüm bu şikayetlerin önüne geçilmesi yine hurma sayesinde gerçekleşmektedir. Rahat bir hamilelik süreci için ve rahat gerçekleşen bir doğum için duyulan gereksinimi fazlasıyla karşılayan etkili bir besin olduğu yapılan araştırmalar neticesinde tespit edilmiştir.

Doğumu Kolaylaştırmada Etkili

Hurmanın içerisinde barındırdığı oksitosin sayesinde doğumun kolay gerçekleşmesi de mümkün olabilmektedir. Yani hurma, gebelik dönemi ile birlikte doğum sürecinde de son derece etkili olan bir besindir. Doğum sonrası tüketilmesi halinde anne sütünü artırdığı da bilinmektedir. Doğum yaptıktan sonra ise annenin zayıf düşen vücudunun canlı ve dirençli hale gelmesi gerekir ki gerekir bu da hurma türetilerek sağlanabilmektedir.

Özet olarak gebelik sürecinde hurma tüketmek son derece faydalıdır ancak her yararlı şey gibi hurmanın da aşırı tüketimi zarar verebileceginden dolayı tüketimine dikkat edilerek veya içinizin rahat etmesi için doktorunuz ile konusmanız uygun olacaktır.

2 yorum

  • Fatma E. dedi ki:

    Doktorlara göre hurma tüketilmesi doğumu kolaylaştırıyormuş.Ben hamilelik dönemim boyunca çok fazla tüketmedim.Doğum sancılarımda ve sonrasında çok bir farkını görmedim açıkcası.2 çocuk annesiyim.Yinede içerisine bulundurduğu besinler ile direnç gücünüzü arttırabilirsiniz.

  • Ebru V. dedi ki:

    Yakın çevremde bir çok kişinin doğumdan önce hurma tükettiğine şahit oldum. Gerçekten vitamin açısından faydalı bir besin olduğunu çok kişidende daha önce duydum, makaledede güzel ifade edilmiş. Ayrıca, hurmanın her zaman için tek sayı olacak şekilde yenilmesi gerektiğini duyduğumuda dip not olarak söylemiş olayım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.