Pelvik Organ Sarkması Nedir ve Neden Görülür?

Pelvik Organ Sarkması

Leğen kemiği olarak bilinmekte olan pelvisin, uterusun, idrar torbası ve kalın bağırsağın vajinadan dışarı çıkması sonucunda pelvik organ sarkması görülebilmektedir. Rahimin vajina içerisinde aşağı yönde hareket etmesi durumunda pelvik organ sarkması meydana gelmektedir. Pelvik organ sarkmalarının yaşın ilerlemesiyle birlikte görülme riskinin arttığı bilinmektedir. Bu durumun ileri seviye görülmesi takdirinde vajina girişinde sarkma hissedilebilmektedir.  

Pelvik Organ Sarkması Nedir ve Neden Görülür?

Pelvik organ sarkmasının neden olduğu durumlar;

 1. İdrar tutamama
 2. İdrar yapmakta güçlük çekme
 3. Vajinal akıntı ve kanamaların görülmesi
 4. Bel ve kuyruk sokumunda ağrıların meydana gelmesi
 5. Cinsel ilişki sırasında ağrı ve sancıların meydana gelmesi
 6. Orgazm olamama
 7. Vajinada ağrı, baskı ve sancı hissetme
 8. İdrar torbasını tam olarak boşaltmakta problem yaşama
 9. Gaz kaçırma ve büyük abdesti tutamama
 10. Büyük abdesti yapamama
 11. Cinsel ilişki sonrasında ağrı ve sancıların meydana gelmesi

Pelvik Organ Sarkması Kimlerde Görülür?

Tüm kadınlarda görülebilecek bir durum olan pelvik organ sarkmasını etkileyen bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bu risk faktörleri arasında başlıca şunlar yer almaktadır;

 1. Yaşın ilerlemiş olması
 2. Kadında menopoz döneminin başlamış olması
 3. Bağ dokusu zayıflığının görülmesi
 4. Aşırı kilo sahibi olma
 5. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı
 6. Kalıtımsal faktörler
 7. Kabızlık probleminin görülmesi
 8. Doğum sonrası problemlerin meydana gelmesi
 9. Pelvik organlarda meydana gelen bir ameliyat geçirmiş olmak

Pelvik Organ Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Pelvik organ sarkmasının birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu durum meydana geldiği takdirde ilk olarak çeşidinin tespit edilmesi ve sarkma türüne uygun bir tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir. Pelvik organ sarkması durumunun tüm çeşitlerinde tedavi yöntemi mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

Mesane Sarkması Nedir?

Tıbbi literatürde sistosel olarak geçmekte olan mesane sarkması durumu idrar torbasının fıtıklaşması sonucunda meydana gelmektedir. Mesane sarkması pelvik kas yapısının zayıflaması sonucunda meydana gelmektedir. Bu duruma sebep olan faktörlerden biri ise idrar torbası ile vajina arasındaki destek dokunun zayıflamış olmasıdır. Mesane sarkmasının ilerlediği durumlarda sarkan bölgenin vajinadan dışarı çıkması durumu dahi görülebilmektedir. İlerlememiş mesane sarkması durumunda hastalarda belirgin bir şikâyetin meydana gelmediği bilinmektedir.

Makat Sarkması Nedir?

Rektosel ve bağırsak sarkması olarak da bilinmekte olan makat sarkması kalın bağırsağın bitiş noktasının vajinaya doğru fıtıklaşması sonucunda meydana gelmektedir. Makat sarkmasının ileri derecede görülmesi durumunda vajinadan dışarıya doğru çıkması mümkündür. Destek dokuların zayıflaması sonucunda meydana gelen makat sarkması cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Rahim Sarkması Nedir?

Rahmin ters dönmesi durumunun görüldüğü veya rahim tepe noktasının rahim içerisinde yer alan boşluğa doğru döndüğü durumlarda rahim sarkmasının meydana gelebildiği bilinmektedir. Bu durum meydana geldiği takdirde vakit kaybetmeden tedavi başlatılmalıdır. Rahim sarkması tedavi edilmediği takdirde kadında ölüme dahi yol açabilmektedir.

Vajinal Güdük Sarkması Nedir?

Vajinal Güdük Sarkması durumu rahim alınması ameliyatının gerçekleştiği kadınlarda görülmektedir. Rahim aldırma işlemi gerçekleştiren kadınlarda vajina kubbesi genişler ve dokular yırtılır. Vajinanın içerisinde yer alan en derin noktada fıtıklaşma görülür ve fıtıklaşma sonucunda en içteki nokta en dışa kadar ilerler. Vajinal güdük sarkması meydana geldiği takdirde makat ve mesane sarkmasının da görüldüğü bilinmektedir. Bu durum meydana geldiği takdirde kişiye yalnızca cerrahi müdahale uygulanabilmektedir. Cerrahi müdahale karın boşluğundan gerçekleştirilebilmektedir. Bir diğer cerrahi yöntem ise prolift meş aracılığıyla ve vajinal yolla gerçekleştirilebilmektedir.

Bağırsak Sarkması Nedir?

Tıbbi literatürde enterosel olarak adlandırılmakta olan bağırsak sarkması durumunun daha çok rahim ameliyatı geçirmiş olan kadınlarda meydana geldiği bilinmektedir. Destek dokuların hasar görmesi ve yırtılması sonucunda vajina arka duvarı ile bağırsakların teması gerçekleşmektedir. Bu durum meydana geldiği takdirde yalnızca cerrahi müdahale uygulanabilmektedir.

Çeşit fark etmeksizin pelvik organ sarkmalarında cerrahi müdahalenin uygulanması gerektiği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.