İlişkiden Sonra Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Şüphelendiğiniz ilişkinin üzerinden 1 hafta geçtiyse, eczaneden gebelik testi edinebilirsiniz. İdrarınızı yaptıktan sonra çubuğun üzerinde ilk çizgi oluşur. İlk çizgi belirince biraz bekledikten sonra bir çizgi daha çıkarsa hamilesiniz demektir. Çizgi tekte kalırsa hamile değilsinizdir.

İlişkiden Sonra Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Cinsel ilişki ve gebelik riski her zaman kafalarda soru işareti oluşturmuştur. Gebe kalmak için cinsel ilişkiye ne zaman girilmeli ya da gebelikten korunmak için en etkili yöntemler hangileridir hep merak konusudur. Aslında tüm soruların çok basit cevapları vardır. Sadece bilinçli olmak ve işin uzmanlarına danışmak gerekir.

İlişkiden Sonra Gebelik Testi

Öncelikle bir ilişkiye girdikten hemen sonra test yapılmaz. Bu tarz cahillikler gerçekten çok fazla ve ilişkiden sonraki gün gebelik testi yapanlar oldukça fazla. Gebelik testi yapacaksanız, ilişkiden en az 1 hafta geçmiş olması gerekir. Yani şüphelendiğiniz cinsel ilişkiden sonra net 7 gün geçmeli. Daha az zamanda hiçbir şekilde bir belirtiyle karşılaşmazsınız.

Ayrıca, regl döneminize dikkat etmelisiniz. Beklenen regl döneminden 1 hafta önce de gebelik testi yapabilirsiniz. Regl döneminizi takip etmek için takvim uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Böylece işiniz kolaylaşır ve her şeye hazırlıklı olursunuz. Bu tarz uygulamalara kullandığınız hapları, cinsel ilişkilerinizi de kaydedebilirsiniz.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Şüphelendiğiniz ilişkinin üzerinden 1 hafta geçtiyse, eczaneden gebelik testi edinebilirsiniz. İdrarınızı yaptıktan sonra çubuğun üzerinde ilk çizgi oluşur. İlk çizgi belirince biraz bekledikten sonra bir çizgi daha çıkarsa hamilesiniz demektir. Çizgi tekte kalırsa hamile değilsinizdir. Eğer çubukta hiçbir şekilde çizgi belirmezse testiniz geçersizdir. Yeni bir test alıp tekrar yapmanız gerekir.

Gebelik İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Gebe kalmak isteyen kadınlar genelde bir türlü gebe kalamadıklarından şikayetçidirler. Bunun için en uygun gün, yumurtlama günüdür. Yumurtlama günü gebelik ihtimalinin en yüksek olduğu gündür ve ayda 1 gündür. Yumurtlama günü, reglinizin ilk günüyle beraber 14. gündür. Yani reglinizin ilk gününden itibaren saymalısınız. 14. gün hamilelik için en elverişli gündür.

Yumurtlama gününün haricinde bir de doğurganlık günleri vardır. Yumurtlama günü kadar yüksek ihtimalli günler değildir ancak yine de orta derecede hamile kalma şansınız vardır. Doğurganlık günleriniz ise regliniz bitince hemen başlar. Reglinizden sonraki yaklaşık 10 gün doğurgan döneminizdir.

Yumurtlama gününüz de bu dönemin içerisinde olur zaten. Döngü gününüze göre, günler değişebilir. Genelde döngüler 28 gün iken, bazı kadınlarda bu 21 olabiliyor. Regl günlerinizi düzenli olarak takvime kaydetmelisiniz.

Takvim yöntemine yine de çok güvenmemelisiniz. Ancak yumurtlama gününüzü aşağı yukarı kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Kısacası reglinizden hemen sonraki 10-15 günlük süre hamilelik için daha elverişlidir. Diğer günler düşük risklidir.

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Gebelikten korunmak için çok yöntem vardır.

Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kondom
 • Geri çekilme
 • Doğum kontrol hapı
 • Doğum kontrol iğnesi
 • Spermisit
 • Spiral
 • Kadın kondomu
 • Deri altı kapsülleri
 • Diyafram
 • Kadınlarda tüplerin bağlanması
 • Erkeklere vazektomi operasyonu

Bunlar korunma yöntemleridir. En bilinen kondomdur ve erkekler kullanır. Kondom hijyen açısından iyi bir seçenektir. Spiral rahim içine yerleştirilir. Türüne göre 5-10 yıl koruyabilir. Doğum kontrol iğneleri, aylık, 2 aylık ya da 3 aylık şeklinde uygulanabilir. Spermisit, ilişkiden 10-15 dakika önce vajina içerisine uygulanır.

Her ilişkiden önce uygulanmalıdır. Kadın kondomu ve diyaframın mantığı aynıdır. Vajinanın en derinine yerleştirilerek kullanılır. Doğru kullanıldığında oldukça etkilidir. Deri altı kapsülleri ise 3-5 yıl korur. Kolun iç kısmına yerleştirilir. Tüp bağlama operasyonlarının geri dönüşü yoktur. Bazı durumlarda erkeklerin %50 geri dönme şansı vardır.

Ertesi Gün Hapları

Bu hap kesinlikle doğum kontrol yöntemi değildir. Kondom ya da başka bir yöntem kullanmadıysanız ve geri çekilme yönteminden de emin değilseniz, ilişkiden sonra en kısa sürede almalısınız. Unutmayın senede yalnızca 3 defa alabilirsiniz. Fazlası hormonlarınızı bozar. Bu hap çok acil durumlar içindir. İlişkiden sonra gün geçtikçe etkisi azalır. Hemen sonrasında ya da ertesi gün almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.