Gebelik Testi Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Güvenilir Sonuç Verir?

Kesin sonuç kan testi mi?

Günümüz teknolojisi ile geçmişe oranla gebelik testlerinin daha güvenilir sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. İlk tercih olarak kandan yapılan gebelik testlerinin güvenilirliği %100’e yakın oranlarda seyretmektedir. Bu yüzden muhtemel anlamda beklenen adet zamanının birkaç gün sonrasında yapılan HCG sonucunda gebeliğin olup olmadığını anlamak yeterlidir.

Gebelik Testi Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Güvenilir Sonuç Verir?

Gebelik testi ile ilgili olarak bilinmesi gereken bazı durumlar vardır. Ev tipi gebelik testlerinde diğer testlere göre tekrar etme riski yüksektir. Yani döllenme meydana geldikten 7 ile 10 gün sonra ölçülebilir. Ancak kesin sonuçlar almak için döllenmeden 14 gün sonra bu testin yapılması gerekir. Gebelik testinin hassasiyeti de önemlidir. Ev tipi testlerin bazıları oldukça düşük miktarlardaki hormonları test edebilirken diğer testlerin güvenilir sonuçlar verebilmesi adına idrarda çok daha fazla HCG hormonunun bulunması gerekir.

Gebelik testinin sonucu negatif ise idrarda bu hormon var demektir. Bunun sonucunda da gebe olma durumu çok yüksektir. Gebelik Testi ile ilgili olarak 14 günü işaret eden uzmanlar, 14. günden önce yapılan testlerin yanıltıcı olabileceğini aktarıyor. Bunun nedeni yine belirtildiği üzere idrardaki hormonun olmamasından kaynaklanır. Testin pozitif olarak görülmesi durumu da beklenebilirken aksi durumlarda doktora başvurabilirsiniz. Ayrıca bu hormonun olmaması durumunda farkına varmadan gebe kalmış olabilirsiniz.

Sizlerle paylaşılan bu bilgiler ışığında gebelik testinin kısa sürede sonuç verebileceği gibi olumsuz sonuçlar verebileceğini de bilmeniz gerekiyor. Adet dönemine denk getirilmemesi gereken gebelik testi olumsuz çıktığında dilerseniz 1 hafta sonra yeniden tekrarlayabilirsiniz. Bu tür testlerin güvenirlik oranı daha çok %95’lere kadar çıkabilmektedir. Gebeliğin rahime yerleştikten sonra 6 ile 10 gün kadar sürmesi bu testin gerçeklik durumunu da belirler.

Benzer Konular:

Ovulasyon (Yumurtlama) Testi Nasıl Bir Testtir

Hamilelik Testi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Hamilelik Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.