Sosyal Medyada Çocuklarınızla İlgili Asla Paylaşmamanız Gereken 7 Şey

Sosyal Medyada Çocuklarınızla İlgili Asla Paylaşmamanız Gereken 7 Şey

Teknoloji çağına adım adım ilerlerken yararları olmakla birlikte zararları da çoktur. Öyle ki wcye bile telefonlara giren birçok ebeveyn vardır. 90’ lara gidildiğinde oyun sadece atari üzerinden yapılırdı. Ama günümüzde oyunların ve sosyal medyayı kullananların çoğunun ebeveynler olduğunu görürüz.

Bu ebeveynler rol model oldukları için çocuklarınada yanlış örnek olmaktadırlar. Biz buna henüz büyüyemeyen bireylerin çocuk sahibi olması diyoruz. Teknolojiyi maalesef doğru kullanmayan ebeveynler yozlaşan bir nesil inşa etmektedir. İleriyi düşündüğümüzde korkunç bir manzarayla karşı karşıya kalıyoruz.

Anne babaların çocukları adına yaptıkları hataları sıralamadan önce şunu söyleyebiliriz ki; çocuğunuzun ahlak yoksunu olması veya durdurulamaz istekleri, en önemlisi sabırsız olmasının en önemli faktörü biz ebeveynleriz.

Bu anlamda önce kendi alışkanlıklarımızı bir kenara bırakıp nasıl rol model olmamız gerektiği hakkında düşünmeli ve hatta destek almalıyız. Şunu unutmamalıyız ki çocuk doğduğu andan itibaren kendi içinde bir bireydir. Yani onun istekleri olmadan, gelecek adına onun adına karar veremezsiniz.

Tabi ona yön verebilirsiniz. Yanlışa düştüğünde sizin ona yol göstermeniz görevinizdir. Burada anlatmak istediğimiz sosyal medya aracılığıyla onunla ilgili paylaşım yapmamanız gerektiğidir.

  • Çocuğunuzun Resmini Sosyal Medyada Paylaşmayın

Bu konuda dikkat etmemiz gereken en önemli konu belki de çocuğunuzun resimlerini paylaşmanızdır. Anne ve babalar çocuklarının her anını sosyal medyada paylaşmak istiyorlar. Onlara sormadan havluya sarılı, yarı çıplak fotoğrafları senelerce sosyal medyada gezebiliyor. Bu durum ilerde arkadaşları arasında da alay konusu olduğundan çocuk hep bir mahcubiyet içinde büyüyor ve bundan ebeveynlerin haberi olmuyor. En büyük sıkıntı da çocuk tacizcilerinin bunları yakın merceğe alması oluyor. Çocuğun gezdiği ve kimlerle nerede vakit geçirdiğini bilen tacizciler fiziksel olarak takibe alabilecekleri gibi sosyal medyada face hesap açarak sanki yaşıtıymış gibi sohbet etmeye başlıyorlar. Sonrası malum olacağı gibi çocuk tacizler ve cinayetleri vs. Gibi.

  • Çocuğunuzun Çıplak Fotoğrafını Paylaşmayın

Sahillerde bikinili veya tamamen çıplak fotoğraf paylaşımları uzmanlarca da kanıtlanmış olmakla birlikte pedofili gibi sapık düşüncelere sahip kimselerin çocuğunuzun peşine düşmesine neden olur.

  • Kimlik Bilgilerinizi Paylaşmayın

Özellikle okulda sene sonlarında benim çocuğum şöyle takdir aldı, böyle teşekkür aldı gibi paylaşımlar yapmayınız. Bunlar hem diğer çocukları ezmesine neden olabilir ve ya ileriki sene aynı notu alamayınca kendinde suçluluk psikolojisi olabilir. Bunun yanında isim soyismiyle paylaşım yapmak hatta T.C. kimlik numarasına kadar vermek çocuk istismarcıları ve çocuk kaçıranların ekmeğine yağ sürmek gibidir. Bu bilgiler ve resimler siz silseniz bile internet hafızasından silinmiyor. Dolayısıyla ilerde büyüdüğünde banka hesap numarasına kadar girebilmeleri mümkün.

  • Yaramazlık Yaparken Fotoğraf Veya Video Paylaşmayın

Bu davranış çocuğunuzun kötü olan şeyleri sevimli bulmasına sebep olur. Buda ilerde korkunç bir ebeveyn olmakla birlikte acı çektirmekten hoşlanmak gibi sadist bir topluma zemin hazırlar.

  • Okulda Aldığı Kötü Notları Paylaşmayın

Çocuğunuz derslerini düzeltsin diye böyle bir davranışta bulunmak sokak ortasında dayak atmak gibidir. Nitekim her ikisinde de arkadaş çevresinde alay konusu olur ve bastırılmış bir çocuk modeli ortaya çıkar.

  • Utanç Ve Zayıf Düştüğü Anları Paylaşmayın

Özellikle hasta olduğu zamanlar paylaşım yapmak size milyonlarca yorum kazandırabilir ama çocuğunuzun ruhunda kapanmaz yaralar bırakabilir.

  • Adresinizi Belli Eden İçerik Paylaşmayın

Ev önünde, sokak ve kapı numarasını gösteren resimleri paylaşmanız ev adresinizin ortaya çıkmasına neden olur. Kimlik hırsızlığı, çocuğunuzu kendisininmiş gibi tanıtma veya çocuk hırsızlığı gibi şeylerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.