Tüp Bebek Hangi Durumlarda Yapılır

Tüp Bebek Başarı Oranı

Ülkemizde son yıllarda tıp dünyasında yaşanmakta olan gelişmeler sayesinde artık tüp bebek tedavisi sırasında ulaşılmak de olan başarı oranı oldukça yüksek. Normal yollarla bebek sahibi olamayan kişiler üzerinde uygulanmakta olan tüp bebek tedavisi yaklaşık olarak %80 oranında sahip olduğu başarısı sayesinde birçok kişiyi bebek sahibi yapabiliyor.

Tüp Bebek Hangi Durumlarda Yapılır

Tüp Bebeği Kimler Uygular

Tüp bebek tedavisinin uygulanma sebepleri arasında normal yollarla döllenme işlemini tamamlayamayan kişilere yardımcı olmak yer alıyor. Her ne kadar üreme hücreleri sağlıklı bir şekilde üretiliyor olsa da kimi çiftlerde döllenme başarılı bir şekilde gerçekleşemedi için hamilelik süreci başlamıyor. Tüp bebek tedavisi ise yapay yollardan bahsetmiş olduğumuz döllenmenin laboratuvar koşullarında gerçekleşmesini sağlıyor. Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için ilk olarak anneden ve babadan alınmış olan üreme hücrelerinin sağlıklı olması gerekiyor. Yani üreme hücrelerinde meydana gelebilecek olan bir aksaklık, tüp bebek tedavisinin başarısız olmasına sebep olacaktır. Tedavi sırasında İlk denemede bebek sahibi olan kişilerin sayısı oldukça düşüktür. Bu yüzden de tedavi sırasında sabırlı bir şekilde başarıya ulaşmayı beklemek ve psikolojik olarak kendinizi güçlü tutmanız oldukça büyük önem taşıyor. Doğal yöntemler ile herhangi bir problemden dolayı bebek sahibi olamayan herkes tüp bebek tedavisine uygulamaya başlayabilir. Bahsetmiş olduğumuz bu tedavi türü devlet tarafından desteklendiği için ödemeniz gereken ücretler ciddi anlamda düşüyor. Fakat bebek sahibi olmak için denemek istediğiniz farklı tedavi yöntemleri varsa, diğer tedavi yöntemlerinde devlet desteği olmadığı için daha fazla para ödemeniz gerekebilir.

Üreme Hücresi Oluşumunda Aksamalar

İlk olarak tüp bebek tedavisinin gerçekleşmesi için sağlıklı olarak üreme hücrelerinin üretiliyor olması gerektiğinden bahsetmiştik. Genel olarak hücrelerdeki bozukluklar kadınlarda çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bildiğiniz gibi kadınlarda üreme hücresi olan yumurta, ayda sadece bir defa üretilir ve eğer döllenme olmazsa kanama yolu ile vücuttan atılır. Yumurta hücresi ilk olarak yumurtalık bölümünde üretilir ve daha sonra yumurta kanalı sayesinde rahim içerisine taşınır. Bu taşıması sırasında eğer vücuda sperm girerse ve yumurtayı, yumurta kanalında yakalayabilirse döllenme olur ve böylece bebeğin ilk hücresi olan zigot meydana gelir. Yumurta kanalında yaşanabilecek olan herhangi bir tıkanıklık, döllenmenin başarı bir şekilde gerçekleşmesine engel olabileceği için genellikle dışarıdan müdahale etmek gerekebilir. Sadece yumurta kanalında meydana gelen aksaklıklar değil aynı zamanda rahim duvarının yeteri kadar kalın olmaması da tedavi gerektiren problemler arasında yer alıyor. Erkeklerde ise cinsel istekte azalma veya sperm sayısındaki ciddi anlamda düşüşler, döllenmenin önüne geçebiliyor. Bahsetmiş olduğumuz için bu durumlar için tüp bebek tedavisinin tercih edilmesi yapılabilecek en doğru işlem olacaktır. Tedavi sonrasında çeşitli ameliyatlar veya ilaçlar sayesinde üreme organlarında meydana gelen aksaklıklar zaman içerisinde düzeltilebilir.

Yumurta Üretim Yaşı Geçmiş Bayanlar

Tüp bebek tedavisinin yaygın kullanım alanlarından bir tanesi de doğurganlık yaşını geçmiş olan bayanlar üzerinde oluyor. Kadınlardaki yumurta üretimi menopoz dönemi başlayana kadar devam eder ve bu dönem sonrasında tamamen durur. Yumurta üretimi olmayacağı için doğal olarak vücuda sperm girse bile döllenme meydana gelmeyecek ve böylece hamilelik mümkün olmayacaktır. Fakat oldukça ileriki yaşlarda bebek sahibi olmak isteyen kişiler için de tüp bebek tedavisi sıklıkla tercih ediliyor. Öncelikle belirtmek isteriz ki ileriki dönemlerde tüp bebek sahibi olmak istiyor olsanız bile daha önceden saklamış olduğunuz yumurta hücrelerinin bulunması gerekiyor. Yumurta dondurma işlemleri işte tam burada büyük anlamda önem kazanıyor. Eğer daha önceden üretmiş olduğunuzda yumurta dondurma işlemlerine tabi tuttuğunuz bir hücre varsa istediğiniz zaman bu hücreyi yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer bunun tam aksi bir durum söz konusu ise yani daha önceden sahip olduğunuz bir yumurta hücresini saklamadıysanız ne yazık ki menopoz dönemine girdikten sonra tüp bebek tedavisi uygulayarak hamile kalmanız mümkün değildir. Bu yüzden de eğer yaşınız henüz genç ise vücudunuzun şu anda öğretmiş olduğu sağlıklı yumurta hücrelerini saklamanızı tavsiye ediyoruz.

Çift Yumurta Üretimi

Kadınlar çok nadir olsa da kimi zaman ayda 2 adet yumurta üretimi yapabilir. Bahsetmiş olduğumuz bu durum tüp bebek tedavisi ile hamile kalmak için çok büyük oranda avantaj sağlayacaktır. 2 adet yumurta hücresi ile çalışma yapma şansına sahip olacağınız için böylece başarı oranı neredeyse iki kat artacaktır. Genellikle eğer iki adet yumurta üzerinde çalışma yapıldıysa anne rahmi içerisine fazla sayıda embriyo yerleştirilir. Bu işlemlerin yapılma sebebi sağlıklı bir şekilde rahim duvarına tutunmayı başaran embriyo sayısını arttırmaktır. Bu yüzden de tüp bebek tedavileri sırasında kimi zaman ikiz ve üçüz bebeklere rastlamak mümkün olacaktır. Rahim içerisine yerleştirilmiş olan fazla sayıdaki embriyonun büyük bir bölümü rahim duvarına tutunamayacağı için yerleştirilen tüm embriyoların bebeğe dönüşmesi mümkün olmayacaktır.

Tedavi Sırasında Hangi Sorunlar Çıkabilir?

Tüp bebek tedavisi sırasında yumurta hücresinin çok daha büyük bir hale gelebilmesi için çeşitli ilaçların vücuda enjekte edilir. Her ne kadar insanların büyük bir bölümünde enjekte edilmiş olan bu ilaçlar bir problem ortaya çıkarmıyor olsa da kimilerinde alerjiye sebep olabilir. Alerjik reaksiyonlar dışında bir de tüp bebek tedavisi sırasında ultra ışınlar ile çeşitli kontroller yapıldığı için bahsetmiş olduğumuz bu zararlı ışınlar vücuda zarar verebilir. Aynı zamanda bir de verilmiş olan ilaçların dozunun yeteri kadar ayarlanamaması, yumurtalıkların aşırı derecede büyümesine sebep olabileceği için çeşitli ağrı gibi yan etkileri ortaya çıkarabilir. Yumurtalıkta meydana gelen bu şişme, enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkacağı için mide ve bağırsak sorunlarını da beraberinde getirecektir. Tüp bebek tedavisinin uygulanması sırasında doktorun tecrübesine bağlı olarak embriyo taşıma işlemleri başarısız bir şekilde yapılırsa, kullanılmış olan yumurta ve sperm hücreleri bir daha kullanılamayacaktır. Her ne kadar tedavinin birçok olumsuz yönü var gibi görünse de aslında bahsetmiş olduğumuz bu durumlarını ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür.

Yumurta Kanalları Alınan Kişilerde Tüp Bebek Tedavisi Yapılır Mı?

Çeşitli sebeplerden dolayı daha önceki bir operasyon sırasında vücudunuzda bulunmakta olan yumurta kanalları alındıysa yine de tüp bebek tedavisinden faydalanmanız mümkün olacaktır. Yumurta kanalları sadece üretilmiş olan yumurta hücresini rahime ulaşması için geçtiği bir yol olarak tanımlanabilir. Yumurta kanallarının içerisinde bulunmakta olan bir hasar veya yumurta kanalının hiç olmaması yumurta üretimini engellemez. Yumurta hücreleri yumurtalık içerisinden doktorlar tarafından mikroenjeksiyon yöntemi ile alındığı için yumurta kanalı olmayan kişilerde de tedaviler başarılı bir şekilde uygulanabilir. Fakat yumurta kanallarının vücutta olmaması, hormonal olarak anne adayını büyük oranda etkiliyorsa öncelikle hormon tedavisi yapılması gerekebilir.

Yumurtalıkları Alınan Kişilere Tüp Bebek Tedavisi Yapılır Mı?

Tüp bebek tedavisini uygulayabilmek için ilk olarak anneden alınmış olan yumurta hücrelerine ihtiyaç duyulur. Bildiğiniz gibi yumurta hücreleri de yumurtalık adı verilmekte olan bölgede, anne tarafından ayda bir defa üretilmektedir. Eğer herhangi bir problemden dolayı yumurtalıkları aldırmak zorunda kaldıysanız bazı olumsuz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle eğer sahip olduğunuz yumurtalıktan sadece bir tanesini kaybettiyseniz, yumurta üretimi diğer yumurtalıkta devam edebileceği için tüp bebek tedavisinde uygulamaya devam edebilirsiniz. Fakat kimi insanlarda 2 yumurtalık birden alındığı için ne yazık ki tüp bebek tedavisini uygulamak mümkün olmayacaktır. Yumurtalıklar temel olarak yumurta hücresinin üretimi konusunda görev aldığı için bu problemi tedavi etmek ne yazık ki mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.