Vajinadaki Sarı Akıntı Nedir?

Vajinadan gelen sarı akıntının nedeni öğrenerek olası hastalıklara önlem alın!

Vajinal salgıların çeşitli renkleri olabilmektedir. Bu renkler birçok farklı faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Kişinin kullanmakta olduğu bir ilaç varsa, az sıvı tüketiyorsa vajinal salgıların renginde de farklılıklar oluşur. Bunun yanı sıra salgının dokusu ve varsa kokusu da oldukça önemli bir konudur. Vajinal salgının sahip olduğu doku pütürlü, kaygan – yapışkan olabilmektedir. Eğer salgılarda herhangi bir kötü koku mevcutsa bu durumda vakit kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek durumu netliğe kavuşturmakta fayda vardır.

Vajinadaki Sarı Akıntı Nedir?

Vajinal akıntıların, tüm bayanların ergenlik itibariyle hayatı boyunca devam eden bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz. Kadınların büyük bir kısmı yaşamları süresince bir noktada vajinal akıntı tecrübesi yaşarlar. Bu noktada bayanlar arasında vajinada oluşan akıntının rengi, kıvamı ve kokusu sürekli bir merak halini almıştır. Hamilelik ve yumurtlama gibi birtakım etkenler vajinal akıntıların meydana gelmesine yol açabilir. Yapılan araştırmalar, kadınların % 96’ sında oluşan vajinal akıntı miktarının yumurtlama, gebelik veya daha önce menstruasyon esnasında artışa uğradığını gösyermektedir. Ancak unutulmaması gerekir ki, oluşan vajinal akıntınızda renk, yapı, miktar veya kötü koku gibi durumların gelişmesi ciddi bir soruna işaret edebilir ve mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Sarı Renkli Vajinal Akıntılar Ciddi Bir Sorununun İşareti Olabilir

Kadınlardaki meydana gelen vajinal akıntının kahverengi ya da yeşil renge sahip olması gibi sarı renkli olması da bazı sorunların sorunların olduğuna işaret edebilmektedir. Vajinadan gelen sarı renkli akıntılar genel olarak özellikle bir enfeksiyon durumudur ve kaşıntı, kötü koku, şişme, ve alt karın ağrısı vb. sorunları da beraberinde getirir.
Üreme çağına girmiş olan kadınlarda az miktarda vajinal akıntının olması normal kabul edilen bir durumdur. Fizyolojik akıntı olarak da adlandırılan normal vajinal akıntı vajinanın iç kısmından, eski hücreleri ve bakterilerin dışarı akmasını sağlamaktadır ve beyaz ya da şeffaf açık renkli bir renge sahiptir. Vajinadan gelen bu beyaz renk, çökelek veya süt ekşimesi görünümünü andıran akıntılar ile karıştırılmamalıdır. Bir başka ifade ile, normal vajina boşalması, vajinanın temiz tutulmasını sağlayan Hijyenik bir durumdur. Vajinal akıntıyı rahim, rahim boynu ve vajina üretmektedir ve önemsiz bir durum değildir. Çoğunlukla açık ya da beyazımsı bir renge sahip olan normal vajinal akıntı kuruduğu zaman sarımsı bir renk alabilir. Vajinal akıntının koku ve renginde meydana gelen bir bir değişim normal olarak kabul edilmez. Aynı zamanda, akıntıya eşlik eden vajinadaki kaşıntı veya yanma hissi ve tahriş gibi şikayetler de normal olarak değerlendirilmez. Eğer vajinal akıntınız sarı renkte ve kötü bir kokuya sahip ise bu durum bir enfeksiyonun işareti olabilir ve pek çok faktör bu duruma yol açabilir.

Vajinal Akıntının Nedenleri Nelerdir?

Çeşitli etkenler, sarı renkli, kalın ve kötü kokulu vajinal akıntıya yol açabilir. Kimi kadınlar regl öncesi veya sonrasında kendinde sarı renkli akıntı gözleyebilir. Bu sarı akıntının mevcut pek çok nedeni bulunmaktadır.

Bakire bayanlarda da zaman zaman enfeksiyon nedeniyle vajinal akıntıda renk değişimi ve kötü koku meydana gelebilmektedir. Yaşanan bu ve benzeri durumlarda kadınlar genellikle muayeneden korktuklarından dolayı için bir hekime başvurmaktan çekinmektedirler. Ancak doktorların örnek alabilmelerini sağlayan ince çubukları mevcuttur ve bu şekilde hastaya hiçbir şekilde zarar vermeden, vajinal akıntıdan rahatlıkla bir örnek alabilmekte, incelenmesini sağlayarak vajinada meydana gelen akıntının neden kaynaklandığının tespit edilmesini sağlamaktadırlar. Vajinal akıntılar pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu hususta en sağlam tanı doktor tarafından konulabilmektedir.

Tedavi

Hastalığın sebebiyet veren durumlar belirlendikten sonra akıntının oluşum nedenine tedaviye başlanır. Akıntının oluşumunun nedeni ve hastalığın durumuna göre tedavi süresi ve çapı değişebilir. Eğer hastalık bir Trichomoniasis enfeksiyonu ise antibiyotik tedavi uygulanabilir

Akıntınız Varsa Ne Yapmalısınız?

Özet olarak, sarı akıntılar çeşitli kadın sağlık problemlerine neden olabilecek problemlerden bir tanesidir. Bundan dolayı, sarı akıntının tam manada ne anlama geldiğini anlamak için bir doktora görünerek kontrollerinizin yapılması son derece önemlidir.

Adet Öncesi Sarı Akıntı

Adetten ve yumurtlama döneminden önce akıntı olması kadınların en sık yaşadıkları durumların başında gelir. Yumurtlama döneminde olduğunuzu anlamanın en etkili yollarından bir tanesi şeffaf akıntıdır. Adet döneminden önce yaşanan akıntının rengine göre nedeni ile alakalı yorum yapmak daha kolay olacaktır. Şeffaf olması vajinanın doğal yapısından kaynaklanır ve arkasında bir neden aramak gerekmez.

Ama sarı olması durumunda bakteri veya vajinal enfeksiyon seçeneği değerlendirilmelidir. Kadının idrar yollarında yanma olması veya ilişkide canının acıması da bu duruma eşlik ettiğinde mantar olasılığı da değerlendirilmelidir. Bunun için kadın doğum uzmanından bir randevu akmak ve durumla alakalı değerlendirme talep etmek daha doğrudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.