Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Görsel Anlatım

Çiftlerin hamilelik sürecinde de cinsel ilişkiye girmeleri önemli olduğu için anne adayının en rahat ve en doğru şekilde cinsel ilişki pozisyonlarını öğrenmesi ve uygulaması gerekir.

Hamilelik süresi boyunca anne adayları ile eşleri cinsel ilişki yaşamak isteyecektir. Gerek anne adayının, gerek ise bebeğin zarar görmemesi ve uygun şekilde cinsel ilişkiye girilmesi için kadının üstte olduğu pozisyonlar, makas pozisyonu gibi önemli pozisyonlar uygulanabilir.

Cinsel yaşam hayatın her alanında önem taşıdığı gibi, hamilelik sırasında da eşlerin birbirilerine yakınlık hissetmelerindeki en temel faktördür. Eşler birbirlerini arzularken, hem bebeğin sağlığı, hem de anne adayının zorluk yaşamaması için en doğru seks pozisyonları bilinmelidir. Bu pozisyonlar uygulandığı takdirde daha rahat bir cinsel yaşam sağlanacaktır. Ancak bunun öncesinde, anne adaylarının cinsel istek duyup duymamaları ve buna göre adımların atılması şarttır. Peki, anne adayları neden cinsel isteksizlik duyar?

Hamilelikte Anne Adaylarının Cinsel Arzularının Azalma Nedenleri Nelerdir?

Anne adayları, hamileliklerinin ilk aylarında genital bölgede kanama görürler. Bu kanamalar zamanla artar. Böylece rahim ağzında ve içinde yumuşamalar görülür. Vajinadaki renk değişiklikleri, artan akıntılar ve dış genital organların büyümesi gibi durumlar yaşanır. Her ne kadar hamileliğin ilk 3 ayında kadın için cinsel arzular artsa da, 3. aydan sonra bu arzular artmaz; aksine azalabilir. Yukarıda bahsedilen durumlara ek olarak midede ekşime, halsizlik ya da hazımsızlık gibi hisler de cinsel istekleri azaltır. Ancak cinsel yaşam toptan rafa kaldırılmaz. Hamilelik fizyolojisine en uygun ve kadının orgazma ulaşması noktasında en olması gereken seks pozisyonları bu süreçte uygulanmalıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

Anne adayları ile eşleri çok çeşitli pozisyonlara sahip değillerdir. Çünkü normal bir vücut yerine karnında bebek taşıyan anne fiziği söz konusudur ve kadının doyuma ulaşması, erkeğin de zorlanamamasını gerektiren pozisyonlar uygulanmalıdır. Söz konusu cinsel birleşme pozisyonları şu şekilde değerlendirilebilir;

1. Anne adayı üstte yer alır

pozisyon-1

Genel anlamda kadınların en çok keyif aldıkları pozisyonlardan biri olarak bilinen üste çıkma pozisyonu, hamilelikte de kullanılır. Hem anne adayının orgazma ulaşmasındaki rahatlık, hem de pozisyon gereği fiziki olarak uygun bir birleşme bu şekilde sağlanabilir. Rahat şekilde oturan ve ilişkiyi de yönlendirebilen anne adayları daha çok keyif almak için bu pozisyonu tercih ederler.

2. Hafif kıvrılıp yan yatarak ilişkiye girilebilir

pozisyon2

Hamilelik için en güvenli seks pozisyonu olarak bu pozisyondan bahsetmek mümkündür. Hafif kıvrılıp yan yatarak uygun pozisyon elde edilir. Anne adayı da, baba adayı da çok enerji sarf etmeden bu şekilde ilişkiye girebilir.

3. Makas pozisyonu

pozisyon3

Anne adayı bu pozisyonda çok az enerji harcar. Hamilelikte sıklıkla tercih edilen pozisyonlar arasında gelen bu pozisyon ile cinsel birleşmeler daha keyifli hale gelir. Kadınlar her ne kadar bu pozisyonda çok rahat şekilde orgazm olamasalar da uygulanması zor olmayan ve hamile vücut yapısına da uygun olan bu pozisyon sıklıkla gündeme gelir. Erkekler bu pozisyondan oldukça fazla zevk alırlar.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Önemli Araştırmalara Konu Olmuştur

Dünyanın en iyi ve en gelişmiş hastaneleri hamilelikte uygulanması gereken ya da uygulanan seks pozisyonlarını araştırmışlardır. Bu kapsamda adları geçen bazı kuruluşlar MD, Montefiore Tıp Merkezi, Albert Einstein Tıp Koleji gibi isimlerdir. Bu kuruluşlarda görev alan Kecia Gaither, söz konusu pozisyonların doğru uygulanması gerektiğini, başarılı ve rahat bir seks serüveninin bebeğe de olumlu yansıyacağını ifade etmektedir.

Hamilelik Dönemlerine Göre Cinsel İlişki Pozisyonları

İlk 3 Aylık Dönem;

Makas Pozisyonu:

makas2-min

Az enerji harcanan, rahat şekilde uygulanan ve keyif veren bir pozisyondur.

Kanepe:

kanepe-min

Hem misyoner pozisyonunu sevip, hem de bebeğe zarar vermekten korkan çiftler için kanepe pozisyonu önerilir. 20. haftaya dek bu pozisyon uygulanabilir durumdadır.Kadının masanın yada kanepenin üzerinde pasif durduğu erkeğin aktif olduğu pozisyondur.

– İkinci 3 Aylık Dönem;

Doggy Style (Köpek Pozisyonu):

kopek-min

Rahat ve oldukça da keyifli bir pozisyondur. Eğer sırtta ya da arkada bir ağrı oluşursa pozisyon yastıkla desteklenebilir.

69:

69-min

Vajinal seks istemeyenlerin tercih ettiği pozisyon olabilir. Son üç aylık döneme girmeden bu pozisyonu deneyin, daha sonra büyüyen karnınız sebebiyle yapamayacaksınız.

Cowgirl:

crow-min

Bu pozisyonun en büyük avantajı, eşin göğüsler ile teması için uygun ortamın yaratılmasıdır. Hamilelik sırasında oldukça keyif veren bu pozisyon, daha öncesinde de orgazmın şiddetini artırır.

– Üçüncü 3 Aylık Dönem;

Spooning (Kaşık):

kasik-min

Her ne kadar çok derin bir cinsel birleşme yaşanmasa da, bu pozisyon gebeliğin ilerleyen safhaları açısından gayet önemli ve kullanışlıdır. Yan yana uzanan ve çok hareketin olmadığı pozisyonda, şişen karın da cinsel birleşmeye engel değildir.

Cross (Çapraz):

capraz-min

İlk görünüşte karışık ve zor gelebilir fakat hamilelik döneminde uygulanabilecek en ideal pozisyonlardan birisidir. Kadın sırt üstü yatıp çok fazla hareket etmeyeceği için yorulmayacaktır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyon Nasıl Olmalı?

Cinsellik çiftler arasında oldukça önemlidir. Bu nedenle hamilelik sırasında da cinsel istekler özellikle kadın hormonları nedeniyle tavan yapar. Bu durumda çiftler hiç endişe duymadan neredeyse her pozisyonda ilişkiye girebilirler. Bunun nedeni ilişki esnasında penisin girdiği alan ile bebeğin bulunduğu alanın tamamen ayrı olmasıdır. Bebek vajinanın alt bölgeleriyle hiçbir ilişkide bulunmaz. Ancak hamileliğin son gününde bu seviyeye ulaşır. Bunun dışında pozisyonlarda elbette dikkat edilecek noktalar vardır.

Gebelikte Güvenli İlişki Pozisyonları

Gebelikte birçok pozisyon güvenlidir. Misyoner pozisyonu gebeliğin 20. haftasına kadar yapılabilir. Bunun nedeni 20. haftadan sonra bebeğin anne kalbine yüksek bası yapmasıdır. Sırt üstü yatan bir kadının kalbine bir anda yüksek bası olur ve bu tehlikelidir. 20. gebelik haftasından önce misyoner gönül rahatlığıyla yapılabilir.

Köpek duruşu pozisyonu hamileliğin her döneminde yapılabilir. Göbeğin tamamen aşağı düşmesi nedeniyle oldukça rahat bir pozisyondur. Erkeğin kadına karşı sert hareketler yapmaması önerilir.

Kovboy kız pozisyonu da yine güvenle yapılabilecek pozisyonlar arasındadır. Bu pozisyonda kadın üstte olduğu için kontrol onadır ve bu güvenliği daha da arttırır.

Kaşık pozisyonu hamileliğin özellikle ileri aylarında oldukça kolay girilebilecek bir pozisyondur. Bu pozisyonda kadın yan şekilde yatar ve erkek arkasına yatar. İlişki bu şekilde sağlanır. Normal şartlarda da gebelerin yatış pozisyonun yana doğru olması gerektiği için oldukça konforlu bir ilişki pozisyonu olacaktır.

Benzer Yazılar:

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Cinsel İlişki Esnasında Veya Sonrasında Kanama Ve Lekelenme

21 yorum

 • Semra S. dedi ki:

  Açıklayıcı ve güven verici bilgileriniz için öncellikle teşekkür ediyorum.Cinsel bir ilişki yaşamak için 3 aydan sonrasını pek tavsiye etmiyorum şahsen.Çünkü gerçekten rahatsızlık duyabiliyor , gebelikten önceki gibi hareket edemiyorsunuz.Risk almak yerine , biraz sabretmek ve cinsel isteği azaltmak yerine tadında bırakmak en mantıklısı olucaktır.

 • hanife H. dedi ki:

  maşallah herseyi alenen yazmışsınız uygulayalım bakalım neler olacak ama eşime dersem bunlar ı yapmak serbest diy e yandık 😀

 • ebru a dedi ki:

  Merhaba eşim ile ilişkiye girerek defalarca hamile kalmayı denedim ama bir türlü olmuyor.Biz mi yanlış yapıyoruz anlamadım ama bir türlü testlerim pozitif çıkmadı.Bize ne önerirsiniz bu konuda yardım etmelisiniz.Eşim artık bu durumdan sıkılmaya başladı ben kısır olduğumu falan bile düşünmeye başladım doğrusu ama doktor bir problem yok diyor.Bizim sorunumuz ne olabilir?

 • Esme dedi ki:

  Hemen her sitede 3-5 pozisyonu açıklayıp bırakmışlar. Elinize sağlık resimlerle birlikte yazmanız çok iyi olmuş, insan görmeyince yanlış uygulayabiliyor ve bu da bebeğe zarar verebiliyor. Ayrıca her üç aylık dilimler için de pozisyonları ayırmanız çok güzel. Çok beğendim yazınızı.

 • Ebruli dedi ki:

  Burda o kadar pozisyon yazmışsınız biz bir tanesini zor yapıyoruz 😀 Bu yazıyı bizimkine atıcam 😀 😀

 • Zeliha dedi ki:

  çok farklı pozisyonlar var, kimisini uygulamak zor gibi geliyor bana ama bakalım 🙂

 • Hanife dedi ki:

  Ay kızlarr yorumlarınıza çok güldüm 😀 😀 😀 Burada yeni yeni şeyler gördüm, denemesini yakın zamanda yapacağım :))

 • Meriç dedi ki:

  Sevgili hanımlar, bir erkek olarak şunu söyleyebilirim makas pozisyonu partneriniz için en zor olanı olacaktır. O yüzden çok fazla ısrar etmeyin bu konuda :))

 • yunus dedi ki:

  Zencefil süt birde keçi boynuzu ver odunu korkma 100/100 cocuk

 • yunus dedi ki:

  Bal zencefil üstte olur ?

 • Izmirli dedi ki:

  Gerçekten böyle açıklayıcı yazıları okuyup bilgilenmek çok iyi tesekkurler

 • Sadece bir dost dedi ki:

  İlişki bitimin de iki tarafta orgazm olmalı ve hemen yataktan kalkılmamalı dizler karna çekilip sırt üstü yatılmalı regl sen sonrası 3 gün sonun da gün ışığında birer gün arayla denemekte fayda var

 • Ali dedi ki:

  Hanimlar galiba hoşunuza gidiyor bu posusyonlar ama zayif kaliyorsunuz

 • cayhan dedi ki:

  yumurtlama dönemi de hamile kalma ihtimali dha yüksek yani adetden 12 -13-15 günleri ilişkiye girerseniz kalma oranı yüksektir.

 • cayhan dedi ki:

  adetten sonraki 14-15 günler yumurtlama dönemidir yumutrlama döneminde vücut ısısı dah yüksektir normalden o dönemde ilişkiye girerseniz gebe kalma ihtimali dah yüksek tir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.