Hamilelikte Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Gebelikte Giyim Önerileri

Kadınlar için en özel dönemlerden biri olan hamilelik döneminde alınan kilolar sebebiyle kıyafet seçimi zorlaştığı düşünülüyor. Fakat günümüzde hamilelik dönemindeki kadınların hem şık hem de rahat kıyafetleri tercih edebilmeleri düşünüldüğü kadar zor değil. Günümüzde mevcut olan birçok seçenek sayesinde kadınlar, vücutlarını rahatsız etmeyen ve oldukça şık görünen kıyafetlere sahip olabiliyorlar.

Hamilelikte Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Hamilelikte yaşanan fiziksel değişimler, çoğu kişi tarafından kolaylıkla kabul edilemiyor. Bu dönemde sahip olunan kıyafetleri giyememek veya vücuda uygun kıyafet bulmakta zorluk çekmek, oldukça can sıkıcı olabiliyor. Fakat günümüzde mevcut olan birçok seçenekle kadınlar artık bu problemleri yaşamıyorlar. Kişilerin değişen vücutlarına uygun giyinmeleri sağlık açısından da önemli olabiliyor. Vücut yapısına uygun giyinmek hamilelik dışında da oldukça önemli. Bu nedenle kişilerin, kıyafet seçiminde vücut yapılarını dikkate almaları da gerekiyor.

Hamileliğin ilk üç ayından sonra kişilerin sahip oldukları kıyafetleri giymekte problem yaşamaları mümkün olabiliyor. Gerek kilonun artması gerekse vücudun birçok bölgesinde ödemlerin oluşması, kıyafet değişikliği yapmanın başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Günümüzde seçeneklerin artmasıyla birlikte hamilelikte yeni giysi ve ayakkabılar seçmek, oldukça kolay bir şekilde gerçekleşiyor.

Hamilelikte Hangi Kıyafetlerden Kaçınmak Gerekir?

Hamileliğe uygun giysi ve ayakkabı seçerken kişilerin dikkat etmeleri gereken birtakım unsurlar bulunuyor. Bu unsurlar arasında başlıca; kişilerin özellikle karın bölgesi ile ödem oluşan bölgeleri sıkmayacak kıyafetler tercih etmeleri, giyilen kıyafetlerin gün içerisinde rahatsız etmemesi gibi durumlar yer alıyor. Hamilelikte kaçınılması gereken giysi ve ayakkabılar ise şu şekilde sıralanabiliyor;

  1. Bel bölgesini sıkacak kıyafetler
  2. Göğsü sıkan ve sert yapıda olan sütyenler
  3. Dar pantolonlar
  4. Bacağı sıkan çoraplar
  5. Karın ve göbek bölgesine baskı uygulayan kıyafetler
  6. Yüksek topuklu ayakkabılar
  7. Ayağa tam oturan veya ayağı sıkmakta olan ayakkabılar
  8. Naylon ve sentetik iç çamaşırları

Hamilelikte Ne Tür Kıyafetler Tercih Edilmelidir?

Günümüzde hamilelerin hamileliklerini gizlemekten ziyade şık kıyafetler ile iyi gözükebilmeleri mümkün. Hamileler belli bir dönem çalışmaları veya spor yapmaları sebebiyle sosyal ortamda oldukça fazla yer alıyorlar. Bu nedenle hamile kıyafetlerinde birçok seçenek bulunuyor. Hamilelikte rahat ve geniş şortlar, eşofman, bol tişörtler, rahat elbiseler, tunikler, etekler, pamuklu iç çamaşırları, yumuşak ve göğsü sıkmayan sütyenler sıkça tercih edilebiliyor. Hamilelikte kişilerin deniz ve havuza girebilmesi, mayo ile bikini giyebilmesinin ise mümkün olduğu biliniyor.

Hamilelikte tesettür giyimi tercih edenler için de bu doğrultuda birçok seçenek bulunuyor. Günümüzde özellikle hamilelikte tercih edilebilecek tunikler ve gömlekler sıkça üretiliyor. Hem şık görünüme hem de rahatlığa sahip olmanızı sağlayacak bu tunikler, dar olmayan pantolonlar ile giyilebiliyor. Tesettür giyimde hamileler için birçok elbise seçeneği de bulunuyor. Özellikle A tipi kesime sahip bel bölgesinden bollaşan elbiseler sıklıkla hamileler tarafından tercih ediliyor. Hamileliği yaz aylarına denk gelen kişiler için elbiseler oldukça fazla avantaj sağlıyor. Elbiseler sadece tesettürü tercih eden kadınlar için değil tüm kadınlar için iyi bir seçenek olabiliyor. Tesettür hamile giyimde ferace ve pardösüler de hamilelik döneminde tercih edilmesi gereken ideal kıyafetler arasında yer alıyor. Kış aylarında ise panço benzeri kıyafetler ise kişilerin hem rahat etmelerini hem de şık görünmelerini sağlıyor. Pantolon ceket kombinasyonu ise hamilelik döneminde kadınlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Hamile pantolonları bel bölgesini sıkmayacağı için rahat hissettirmekte etkili oluyor.

Hamilelikte Doğru Ayakkabı Seçimi

Gebelikte özellikle ayak ve bacaklarda ödem oluşması mümkün. Bu nedenle kişilerin ayaklarını sıkmayacak ayakkabıları tercih etmeleri gerekiyor. Ayakkabı konusunda kişilerin yüksek topuklu ayakkabılardan ziyade maksimum iki-üç santimetre topuklu ayakkabılar giymeleri tavsiye edilmiyor. Düz ve çok ince tabanlı ayakkabılar vücut dengesini olumsuz yönde etkileyeceği açısından tercih edilmemeli. Hamilelik döneminde kadınlarda bel çukurunun sıkça görüldüğü biliniyor. Bu nedenle hafif topuğa sahip ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor.

Hamilelikte Kıyafet Seçiminde Dikkat Edilecek Unsurlar

Hamilelik döneminde doğru kıyafetlerin tercih edilmesi kişilerin hem rahat etmesi hem de şık hissetmesi açısından oldukça önemli. Kişilerin rahat etmeleri ve şık göründüklerini bilmeleri psikolojik açısından da iyi hissettirecektir. Gerek tesettür hamile giyim gerekse farklı kilolarda olan kadınların hamile giyimleri açısından birçok seçeneğin bulunması dönemin daha sorunsuz geçmesini sağlıyor. Hamilelikte kıyafet seçerken anne adaylarının dikkat etmeleri gereken unsurlar arasında ise kıyafetlerin bel, karın bölgesini sıkmaması, ayakkabıların ayakta ödem oluşacağı için dar olmaması, kemer ile bel bölgesi sıkılmaması ve sentetik kıyafetler tercih edilmemesi gibi durumlar yer alıyor. Kişilerin hamilelik döneminde kıyafet seçiminde şıklığa dikkat ederken yukarıda belirtilen durumları da dikkate almaları gerekiyor.

Emzirme Döneminde Kıyafet Seçimi

Hamileliğin yanı sıra kişilerin emzirme döneminde de kıyafet seçimine özen göstermelerinin oldukça önemli olduğu biliniyor. Hamilelik sırasında alınan kilolar, doğumun ardından belli bir sürede verileceği için o süreçte kişiler vücut yapılarına uygun giyinmeleri gerekiyor. Emzirme döneminde kadınlar kolaylık sağlayacağı için özellikle önden açık, çıtçıtlı veya düğmeli kıyafetleri tercih edebiliyorlar. Emzirme döneminde mümkün olduğunca bol kıyafetlerin tercih edilmesi, pantolonların bel bölgesini sıkmayacak şekilde olması, bluz yerine gömlek veya tunik tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Bebek emzirmeye uygun kıyafetler seçilirken, kişilerin göğüs bölgesini sıkmayacak sütyen tercih etmeleri de gerekiyor. Tüm bunlarla birlikte kişilerin, bacaklarını sıkan ve havasız bırakan pantolon ile taytlar yerine bol pantolonlar tercih etmeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.