Menopoz Döneminde Tansiyon

Menopoz, Yaşam Tarzını Doğrudan Etkileyen Bir Sürecin Başlangıcıdır

Östrojen yani kadınlık hormonunun damar çeperini genişletmesi nedeniyle kadınlarda menopoz dönemine girinceye kadar damar sağlığında pek sorun yaşanmaz. Ancak menopoz dönemiyle birlikte bu koruyucu etki sona erdiğinden yüksek tansiyon riski artar. Bunun sebebi menopoz dönemiyle azalan östrojen hormonudur. Bu yüzden menopozdan önce tansiyon sorunu bulunmayan kadınlarda menopoz döneminde tansiyon sorunu yaşanabilir.

Menopoz Döneminde Tansiyon

Damar çeperindeki bu koruyucu etkinin ortadan kalkması sonucunda kadınlarda menopoz döneminde kalp sağlığı da riske girebilir. Kadınların ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda kardiyovasküler hastalıklar gelir. Bir kıyaslama yapılırsa kadınlarda menopoz sonrası risk erkeklerle aynı seviyeye gelir. Bazen de daha fazla olabilir. Bu oran menopozdan önce kadınlarda erkeklere göre daha düşüktür. Günümüzde yaşam koşulları vücuttaki hormonal düzen için bir tehdit unsurudur. Stresin, sigara alışkanlığını tetiklemesi beraberinde risklerin artmasına neden olur ve hormonal düzen olumsuz etkilenir.

Menopoz döneminde tansiyon için öneriler

  • Menopoza yaklaşıldıkça yaşam tarzında değişime gidilmeli ve menopozdan sonra oluşabilecek riskler için önlemler alınmalıdır.
  • Menopoza yaklaşıldıkça egzersizlere önem verilmeli ve ideal kilo korunmalıdır.
  • Beslenmede tuz kullanımı azaltılmalı, mümkünse tamamen bırakılmalıdır.
  • Sigara alışkanlığı terkedilmeli, mümkünse sigara içilen ortamlarda bile bulunulmamalıdır.

Yüksek tansiyon riski kadınları %40 oranında, erkekleri ise %30 oranında etkiler. Kadınların tansiyon açısından daha fazla risk taşıması hormonal özelliklerinden kaynaklanır. Kadınlar menopozdan önce östrojen hormonuyla tansiyon riskinden korunurlar. Fakat menopoz dönemiyle östrojen hormonunun azalması tansiyon riskinin artmasına neden olur. Menopoz döneminde östrojen hormonu desteği alınması da bu riski azaltmaz.

Menopoz döneminde tansiyon
Yüksek tansiyon, kan basıncının devamlı olarak sayıyla 140/90 mmHg değerlerinin üstünde olmasıdır. Bu oran normalde 120/80 mmHg olmalıdır. Kalbin kasılması sırasındaki kan basıncı büyük tansiyon, kalbin gevşemesi sırasındaki kan basıncı ise küçük tansiyondur. Bunların normalden yüksek olması yüksek tansiyon sorununu gösterir. Yükseklik genelde her ikisinde birden yani küçük ve büyük tansiyonda olur. Tansiyon en doğru şekilde her iki koldan ve bacaktan yapılabilir. Kişilerin ölçümden önce 5 dakika kadar dinlenmesi, çay, kahve, alkol ve sigara tüketmemesi gerekir. Gerekirse 24 saat süreyle üzerinde tansiyon holteri taşıyabilir. Böylece 15 dakikada bir ölçüm yapılır.

Menopoz döneminde tansiyon sorunu yaşanırsa bazı kişilerde belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak yüksek tansiyon herkeste aynı etkiyi göstermediğinden, tansiyon yüksekliğinin kan basıncı ölçümüyle belirlenmesi gerekir. Yüksek tansiyon sorununda ortaya çıkabilecek belirtiler ise baş ağrısı, çarpıntı, erken yorulma, halsizlik, burun kanaması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Kan basıncının çok fazla yükselmesi durumunda ise çift görme, dilde peltekleşme, vücudun herhangi bir yerinde karıncalanma oluşabilir. Yüksek tansiyonun vücutta hasara neden olması durumunda göğüs ağrısı, görme kaybı gibi problemler de ortaya çıkabilir.

Menopoz döneminde tansiyon nedeniyle yaşanabilecek sorunlar

  • Kalp büyümesi
  • Kalp krizi
  • Kalp yetmezliği
  • Böbrek yetmezliği
  • Görme kaybı
  • Beyin damarlarında kanama gibi ciddi sağlık sorunları yaşanabilir.

Araştırmalar yüksek tansiyonun tedavi edilmemesi durumunda insanların yaşam süresinin en az 10 yıl kısalabileceğini ortaya koymuştur. Bu nedenle menopoz döneminde tansiyon sorunundan korunmak için daha erken dönemde önlemeler alınmalıdır. Menopozda tansiyonun yükselmesine yol açabilecek etkenlerden uzak durulmalıdır. Özellikle stresten kaçınılmalı, hormon ilaçları, ağrı kesiciler gibi tansiyonu yükseltebilecek ilaçlar özenli bir şekilde kullanılmalıdır. Aşırı tuz kullanımından kaçınılmalı ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Tansiyonu tetikleyebilecek böbrek hastalıkları gibi sağlık sorunlarının tedavisi ihmal edilmemelidir. Aşırı kilolu olmak ta tansiyon açısından bir risktir. Bu yüzden ideal kiloya inilerek kilo kontrolüne dikkat edilmelidir.

Benzer Konular:

Erken Menopoz Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Ateş Basmanın Menopoz Dışındaki Sebepleri

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Belirileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.