Normal Doğum Yapanlara Öneriler

Normal doğumdan sonra dikkat edilmesi gerekenler

Normal doğum doğal bir olaydır. Ancak normal doğum yapan kadınlar kendilerine dikkat etmelidir. Bu hem iyileşmelerini hızlandıracak, hem de anne bebek arasındaki iletişimde etkili bir rol oynayacaktır. Sağlıklı anne demek, sağlıklı bebeklerin yetişmesi demektir. Bu konuda uzman önerilerine göre hareket edilmelidir.

Normal Doğum Yapanlara Öneriler

Normal doğum yapan kadınların hastaneden taburcu olması, herhangi bir sorun yoksa ilk 24 saat içinde gerçekleşir. Eğer bir sorun ortaya çıkarsa bir süre daha hastaneden kalabilir. Bundan sonraki süreçte anneler evlerinde kendilerine dikkat etmeli, sağlıklı bir lohusalık dönemi geçirmek için elinden geleni yapmalıdır. Doğum sonrası ilk 6 hafta lohusalık süreci olarak tanımlanır. Bu süreçte anneler kendilerine daha fazla özen göstermeli ve olabilecek komplikasyonlardan uzak kalmalıdır. Bu aynı zamanda bebek içinde önemli bir süreçtir. Böylece doğumdan sonraki 40 gün sorunsuz geçecektir. Anneler bu dönemde bağışıklık sistemlerini güçlendirmeli, ruhsal olarak daha sağlıklı olmalıdır. Bunlarda kendi çabalarıyla daha kolay olacaktır.

Normal doğum sonrası için öneriler

Normal doğumda kadına doğum kesisi yani epizyotomi yapıldıysa, dikişlerin düzenli temizliği, bakım yapılması çok önemlidir. Bu bölgede yapılan dikişlerde açılma olmaması için, kadının özellikle ilk günlerdeki hareketlerine özen göstermesi gerekir. Ani hareketler ya da sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Dikişler tam olarak kapanıncaya kadar kadının uzun süre ayakta kalmaması da öneriler arasındadır. Normal doğumdaki doğum kesisi sırasında yapılan dikişler kendiliğinden erir. Fakat dikişler iyileşinceye kadar bölgenin özel bir bakıma ve hijyenin sağlanmasına ihtiyaç vardır. Buna dikkat edilirse, dikişler kendiliğinden kaybolur.

Doktor Kontrollerini Aksatmayın;

Normal doğumdan sonra eve döndüğünüzde, ilk haftada yapılacak doktor kontrolü oldukça önemlidir. Bu kontrol sırasında göğüs çatlakları, rahim kanaması, doğum kesisi dikişleri, emzirme sorunları gibi her konu dikkate alınır. Muayene sonucunda tespit edilen aksaklıklar için gereken tedbirler de alınır.

Anne Sütü Önemli!

Anne sütü bebek için oldukça önemlidir. Doğumdan hemen sonra bebeğinizin anne sütüne ihtiyacı olacaktır. Uzmanlar bebeğin ilk 6 ayda sadece anne sütüyle beslenmesini önerirler. Bu bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Anne içinde emzirmek hamileliğinde aldığı kiloları daha kolay vermesini sağlar. Bu nedenle doğumdan sonra bebeğinizi emzirmek için azami çabayı sarf etmelisiniz.

Kendinizi Yormayın

Doğumdan sonra kadının dinlenmesi oldukça önemlidir. Bunu bebeğin uyku saatlerinde rahatlıkla giderebilir. Doğumdan sonra annenin en azından 1 ay süreyle ev işlerinden uzak kalması, ağır aktivitelerden kaçınması da önemlidir. Annenin dinlenmeyi ihmal etmesi, yeterince uyumaması halinde bağışıklık sistemi zayıflayacağından, hastalıklardan hem kendi olumsuz etkilenir, hem de emzirdiği için bebeğinin etkilenmesine neden olabilir. Bu sebeple doğum yapan anneler istirahat etmelidir.

İlaçlarınızı Önemseyin

Doğumun ardından annelere doktor tarafında reçete edilmiş olan bazı ilaçlar olur. Eve dönen anneler bu ilaçlarını düzenli olarak kullanmalıdır. Bazen annelerin bu konuda tereddütü olabilir. Bebeklerini emzirdikleri için ilaçların anne sütüne karışarak, bebeklerine zarar verebileceğini sanırlar. Ancak doktorun önerisiyle kullanılan ilaçların böyle bir riski bulunmaz. Sadece gelişigüzel içilen ilaçlarda bu risk vardır.

Doğumdan sonra annede hızlı bir iyileşme olur. Normal doğum gerçekten yaşamdaki normal bir süreçtir. Bu dönemde anneler hamilelikleri sırasında aldıkları fazla kilolardan bile kısa yürüyüşler sayesinde daha rahat kurtulabilir. Aynı zamanda bu yürüyüşler annenin ruhsal durumuna da iyi gelecek, onu rahatlatacaktır. Bebeğiyle ilgilenirken kendini daha mutlu ve huzurlu hissedecektir.

Normal doğumun ardından annelerde löşi kanaması denilen bir kanama olur. Bu kanama doğumdan sonra 1 ay kadar etkili olacaktır. Önceleri miktar olarak fazla olsa da, giderek kanamanın miktarında azalma olur. Bunun için anneler ped kullanmalıdır. Kesinlikle tampon kullanımı tavsiye edilmez.

Normal doğumdan sonra kadının yeniden adet döngüsünün başlaması için 6 ay ile 1 yıl kadar bir süre geçmesi gerekir. Genellikle ilk adet kanaması 6 ay sonunda başlar. Ancak emzirmenin düzensiz olması durumunda, bazı kadınlarda doğumdan sonraki 3 ay içinde de adet kanaması başlayabilir. Bu süreçte doktorla görüşerek annelerin uygun bir doğum kontrol yöntemi kullanması, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi açısından çok faydalı olacaktır. ,

Normal doğum yapanlara öneriler arasında doğumdan sonra ilk cinsel ilişkinin ne zaman olacağı konusu da bulunmaktadır. Bu süre genellikle doğumdan sonra en az 1 ay olarak belirlenir. Fakat yapılan doğum kesisinin durumuna göre bu sürede uzama olabilir.

Benzer Konular:

Doğum Sancısı Nasıl Olur?

İkiz Gebeliklerde Normal Doğum Mu? Sezaryen Mi?

Doğumda Prezentasyon Bozukluğu Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.