Doğum Kesisi Kaynaklı İzlerin Düzeltilmesi Nasıl Yapılır?

Doğum kesisi izleri düzeltilebilir mi?

Doğumda vajinada kontrolsüz bir yırtık olmaması amacıyla yapılan doğum kesisi yüzünden nadiren sorunlar yaşanabilir. Doğum kesisi nedeniyle kalan izlerin giderilmesi tıpta mümkündür. Dikiş izlerinden kalan parçaların giderilmesi için, küçük bir estetik operasyon yapılabilir. Kesi yeri bu sefer estetik dikişlerle kapatılarak sorun giderilir. Vajinadaki açıklık hissi de, vajina daralma operasyonu sayesinde rahatlıkla giderilebilir. Bu yüzden kadınların doğum kesisi nedeniyle tedirgin olmalarına gerek yoktur. Uzman bir doktora danışarak, doğum kesisi izlerinin düzeltilmesini sağlayabilirler.

Doğum Kesisi Kaynaklı İzlerin Düzeltilmesi Nasıl Yapılır?

Normal yoldan yani vajinal doğum yapan kadınlarda genellikle doğum kesisi yapılır. Daha çok ilk doğumunu yapan kadınlarda ve iri bebek doğumlarında doğum kesisine daha çok başvurulur. Doğum kesisi tıpta epizyotomi olarak adlandırılır. Doğum kesisi yapılmasının amacı bebeğin doğumu sırasında vajinadaki kontrolsüz yırtıkların önlenmesi ve bebeğin doğumunun kolaylaştırılması içindir. Bebeğin iriliğine ve vajinal alanın darlığına uygun büyüklükle kesi yapılabilir. Doğum kesisi yapılan bölgeye ardından dikiş yapılır. Nadiren iyileşen doğum kesisi alanında vajinanın dışından sarkan parçalar ele gelebilir. Bazen de büyük açılan doğum kesisi alanında vajinanın tam birleşmemesi gibi açıklık hissi oluşabilir. Böyle doğum kesisi kaynaklı izlerin düzeltilmesi için, sonradan bölgede estetik amaçlı bir düzeltme yapılabilir.

Doğum kesisi yüzünden oluşan izleri ortadan kaldıracak bu estetik girişimde, estetik dikişler kullanılır. Bu sayede bölgenin yeniden iz kalmadan iyileşmesi sağlanır. Hem doğum kesisi yüzünden ele gelen parçalar yok edilir, hem de vajina bölgesi doğumdan önceki görünümüne kavuşur. Eğer vajina bölgesinde açıklık hissi oluyorsa, bunu da vajinoplasti  yani vajina daraltma ameliyatı ile aynı anda düzeltmek mümkündür. Bazen doğum kesisi etkisi olmadan da vajinal açıklık hissi oluşabilir. Bu doğumdan kaynaklı gelişen bir sorundur. Bunun içinde vajina daraltma ameliyatı yapılabilir.

Doğum kesisi büyüklüğü hangi sorunlara neden olur?

  • Yapılan doğum kesisi sonrasında, tam iyileşme olsa da nadiren dıştan ele gelen parçalar olabilir. Bu kadının rahatsız olmasına yol açar.
  • Büyük açılan doğum kesisi nedeniyle yapılan dikişlerden dolayı vajina girişinde açıklık olduğu hissi gelişebilir. Bu sorun kadının cinsel yaşamına olumsuz etkiler yapabilir.

Doğum kesisi kaynaklı izlerin düzeltmesi nasıl yapılır?
Bu nedenle oluşan izlerin düzeltilmesi için estetik girişim yapılarak, estetik dikişlerle bölge yeniden onarılır. Eğer vajinadaki açıklık hissi de varsa vajina daraltma operasyonu uygulanır. Bu girişim hem vajinanın daralmasını, hem de sıkılaşmasını sağlar. Özellikle birden fazla doğum yapmış olan kadınlarda vajinal genişleme, açıklık hissi sorunları yaşanabilir. Bu durum kadının cinsel yaşamını da olumsuz etkiler boyutta olabilir. Böyle doğum kesisi kaynaklı izlerin düzeltilmesi için, bu operasyonlar uygulanabilir.

Vajinoplasti ameliyatı bir yandan fazlalık vajinal dokunun alınmasını, bir yandan da vajinadaki yumuşak dokuyla kasların sıkıştırılması amacıyla yapılabilir. Bu operasyonla aynı anda gerekirse dış dudakların küçültülmesi ve düzeltilmesi için yapılan labioplasti operasyonuyla birlikte yapılabilir. Bu vajina daraltma ameliyatı sırasında yapılan işlemler vajinadan olur. Karında ya da başka bölgede bir kesi yapılması gerekmez. Ortalama yarım saat içinde tüm işlemler tamamlanmış olur. Hem vajina girişi, hem de 3-4 cm kadar iç kısmı daraltılabilir.

Ameliyatın sonunda kendi kendine eriyen dikişler kullanıldığı içinde, dikiş alınma gibi bir sorun yaşanmaz. Genel anestezi altında yapılan bu operasyondan sonra, 7-15 gün kadar vajinal akıntı olabilir. Hastanın cinsel ilişkiye başlaması da, ameliyattan 6 hafta sonra yapılacak kontrolde değerlendirilir. Herhangi bir sorun yoksa aktif cinsel yaşamda başlayabilir. Kadının normal yaşamına geri dönmesi ise, ameliyattan sonra iki gün kadar sürer. Doğum kesisi izlerin giderilmesi için yapılan bu operasyondan sonra kadın yeniden hamile kalırsa, doğumun sezaryenle olması önerilir. Ancak bu operasyonun normal doğuma engel teşkil etmediğini de belirtelim. Fakat normal doğum olursa, vajinada tekrar genişleme olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.