Hamilelik Döneminde Karın Sertleşmesi ve Belirtileri

Hamilelikte karın sertleşmesi tehlikeli midir?

Karın sertleşmesi hamileliğin her aşamasında etkili olabilir. Bunun nedenleri arasında yemeği fazla kaçırma, kabızlık, gaz gibi önemsiz sebepler olabilir. Ancak erken doğum, enfeksiyon gibi de ciddi bir nedenden de kaynaklanabilir. Bunların hepsi için alınabilecek önlem ve tedavi yöntemi vardır. Bu yüzden hamilelikte karın sertleşmesi ihmal edilemeyecek kadar önemlidir. Hamilelikte normalde görülmeyen yakınmalar oluştuğunda, hiç birinin göz ardı edilmemesi gerekir. Olağan dışı bir durum hissettiğinizde, ne olursa olsun doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelik Döneminde Karın Sertleşmesi ve Belirtileri

Hamileliğin özellikle son aylarında anne adayını rahatsız eden yakınmalardan birisi de karında sertleşme, kasılma gibi sorunlardır. Bunların şiddeti farklı seviyelerde olabilir. Beraberinde kasık ağrısı da görülebilir. Hamileliğin son trimesterinde daha etkili olan karın sertleşmesi aralıklı olarak meydana geliyorsa, pek önemli olmayabilir. Ancak sıkça tekrarlayan yakınmaların mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Bu sorun bazı gebelerde erken doğumun bir habercisi olabilir. Yine karın sertleşmesi eşliğinde kasık ağrısı oluyorsa, beraberindeki belirtilere dikkat edilmelidir. Özellikle ateş, ishal, baş dönmesi, lekelenme, su gelmesi, kanama, idrar yapmada zorluk gibi belirtilere dikkat edilmelidir. Hamilelik döneminde karın sertleşmesi ve belirtileri mutlaka önemsenmelidir.

Hamilelik döneminde karın sertleşmesi ne zaman olur?

Hamileliğin başlangıcında: Hamileliğin ilk zamanlarında karın kendini hamilelik için hazırlamaya başlar. Karında gerginlik ve sertlik hissedilir bir seviyeye gelebilir. Bu kadın için oldukça rahatsız verici bir durumdur. Beraberinde kabızlık, şişkinlik ve yuvarlak bağ dokusu sancısı da ortaya çıkabilir.

Hamileliğin sonuna doğru: Bu süreçte kadının kilo alması arttığı için, karındaki sertlik ve gerginlikte artabilir. Bebeğin büyümesi ve karındaki organlara yapılan basının artmasıyla birlikte karın sertleşmesi kadını daha fazla rahatsız edecektir. Bu süreçte karında çatlaklarında oluşması bu sorundan kaynaklanabilir. Ama bazen hissedilen kasılmalar doğumun habercisi de olabilir.

Hamilelik döneminde karın sertleşmesi önemli mi?

İster hamileliğin başında, ister son zamanlarında olsun her kadın için karın sertleşmesi yakınması ortaya çıkabilir. Bu sorunla birlikte kasık ağrısı ve karın ağrısı da görülebilir. Bunların nedenleri hakkında mutlaka bir araştırma yapılmalıdır. Tedaviye gerek duyulmayan karın sertleşmesi dışında, ciddi nedenleri bulunan karın sertleşmesi de olabilir. Bazen kadının hastanede yatarak tedavi edilmesi bile gerekebilir.

Hamilelik döneminde karın sertleşmesi ve belirtileri nelerdir?

Hamileliğin başlangıcında hissedilen karın sertleşmesi belirtileri oldukça hafif olur. Anne adayı bundan pek rahatsız olmaz. Karında bir gerginlik hissi ortaya çıkar. Ancak hamileliğin son aylarında ortaya çıkan karın sertleşmesi beraberinde kasın ağrısına, kasılmalara da neden olabilir. 6 aylık gebelikten itibaren karın sertleşmesi kadın için oldukça rahatsızlık vericidir. Karın bölgesine dokunulduğunda, tahta gibi sert bir yapı hissi olur.

Hamilelikte ilk trimester sonrasında karın sertleşmesi olduğu zaman, kasıkta bıçak batması gibi güçlü bir ağrı hissedilebilir. Ağrı hareketle, aniden ayağa kalkmak gibi nedenlerle şiddetlenebilir. Bunların hissedilmesi büyüyen rahimle etrafındaki bağ ve ligamentlerdeki gerilmedir. Bu şekilde ortaya çıkan ağrılar daha çok sağ kasık bölgesinde hissedilir. Karın sertleşmesi belirtileri arasında şişkinlik, gaz ve kabızlıkta olabilir. Hamileliğin son aylarındaki Braxton Hicks denilen yalancı doğum sancıları da karında sertleşmeye neden olabilir. Bunlar düzensiz olarak gelen kasılmalardır. Bunları gerçek doğum sancılarından ayırmak için, dinlenmede geçip geçmediğine bakmak gerekir. Çünkü gerçek doğum sancıları hiçbir şekilde geçmez, aksine artarak devam eder.

Hamilelik döneminde karın sertleşmesi için ne zaman doktora gidilmelidir?

Hamilelikte karın sertleşmesi altında çoğu zaman önemsiz bir neden yatabilir. Ancak hamilelikte sadece kendinizi değil, bebeğinizi de düşünmek zorundasınız. Bu yüzden bebeğinizi riske atmamak için, karın sertleşmesi belirtileri yaşandığında bu konuda doktorunuza bilgi vermelisiniz. Karın sertleşmesinin nedeni tespit edilirse, buna uygun önlemler ve tedavi yolları uygulanacaktır. Bu sayede hamileliğinizi daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Özellikle gebelikte son aylardaki karın sertleşmesini hiç ihmal etmemelisiniz. Bu bir erken doğum belirtisi de olabilir.

Hamilelik döneminde karın sertleşmesi bazen hamilelik dışı nedenlerden olabilir. Bunlarda tespit edilirse, en azından erken aşamada rahatsızlıkların tedavisi yapılabilir. Ayrıca karın sertleşmesi sırasında vajinal bir kanamada olursa, bunun ciddiyetini sizlerde tahmin edebilirsiniz. Zaman kaybetmeden doktorunuza bu konuda bilgi vermelisiniz. Belki de acilen bir müdahaleye gerek duyulabilir. Karın sertleşmesi ile birlikte idrarla alakalı sorunlar yaşanırsa, bu bir enfeksiyonun işareti olabilir. Enfeksiyondan daha fazla etkilenmemek için, hemen tedaviye başlanmalıdır. Netice olarak hamilelik döneminde karın sertliği için doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Tedaviye gerek duyulmayan bir durum olsa da, güvenli bir hamilelik için önleminizi almalısınız.

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Doğum Belirtisi Mi?

Birçok hamile kadın, hamileyken karın sertleşmesi hakkında yanlış bilgilere sahip. Bunlardan biriside hamilelikte karın sertleşmesi olayının doğum belirtisi olduğu inancıdır. Halk arasında özellikle doğum ve hamilelik konularında birçok yanlış inanış mevcut.

Bu konuda onlardan birisidir. Hamileyken karın sertleşmesi birçok kadının teorisinin aksine doğum veya erken doğum belirtisi değildir. Hamilelik olayı kişiyi oldukça değiştiren ve olgunlaştıran bir süreçtir.

Bu süreçte doğum ve hamilelik adı altında insanların bilinçaltına yerleştirilmeye çalışılan yanlış inanışlara fırsat vermemek gerekir. Aksi takdirde, bu durumdan bebek ve hamile olan kişi son derece kötü etkilenecektir. Her hamile kadın kendine özel ve sağlıklı bir hamilelik evresi geçirmek ister. Bunun için bilgi kirliliğinden uzak durulması gerekir.

Hamileliğin İlk Haftalarında Karında Sertlik Olur mu?

Gebelik dönemlerinde anne adaylarının en fazla karşılaştığı durumlardan biri, karın bölgesinde oluşan sertliktir. Özellikle de karında sertlik oluşması hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkar. Bu durumun birçok sebebi ve etkeni olabilir. Hamileliğin ilk haftalarında oluşan karın sertliği, rahimin büyümesi ve bebeğin iskelet gelişimi nedeniyle meydana gelir. Aynı zamanda karındaki sertlik doğal semptomdur.

Hamileliğin ilk haftalarında karında sertlik oluşmasının birden çok sebebi ve etkeni vardır. Sertlik oluşması herhangi bir sorunun habercisi değildir. Son derecede normal kabul edilir. Anne adayının bu dönemlerde bol sıvı tüketmesi, hareket etmesi ve doktor tavsiyelerine uyması karın sertliği için faydalı olacaktır.

İlgili Konular:

Hamilelik Döneminde Karın Kasılması

Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Hamilelikte Karın Büyümesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.